اقتصاد

675 میلیون نفر در جهان در بی‌برقی به سر می‌برند

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از المیادین، «گوانگشی چن»، معاون رئیس بانک جهانی روز سه شنبه در بیانیه‌ای گفت که جهان با کاهش سرعت جهانی تامین برق مواجه است.

بر اساس گزارشی که توسط چندین سازمان ‌از جمله سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی منتشر شده است، 675 میلیون نفر در جهان بدون برق زندگی می‌کنند که اکثریت قریب به اتفاق آنها در جنوب صحرای آفریقا هستند.

بر اساس اظهارات این مقام بانک جهانی، جهان قادر به دستیابی به هدف توسعه پایدار که توسط کشورهای عضو سازمان ملل در سال 2015 برای تضمین انرژی پاک و مقرون به صرفه برای همه تا سال 2030 اتخاذ شد، نخواهد بود.

«فاتح بیرول»، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی در این بیانیه مشترک گفت: در حالی که انتقال به انرژی پاک سریع‌تر از آن چیزی که بسیاری تصور می‌کنند در حال پیشرفت است، کار زیادی برای ارائه دسترسی پایدار، ایمن و مقرون‌به‌صرفه به خدمات انرژی مدرن برای میلیاردها نفر از مردم محروم باقی مانده است.

وی افزود: اگرچه تعداد افرادی که طی یک دهه گذشته بدون برق زندگی می‌کنند، تقریباً به نصف کاهش یافته است، اما 675 میلیون نفر در سال 2021 همچنان بدون برق بودند که حدود 80 درصد از آنها در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند، جایی که محرومیت از برق مشابه آنچه در سال 2010 بود، باقی مانده است.

بر اساس گزارش منتشر شده، پیشرفت‌هایی در برخی موارد از جمله افزایش نرخ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در بخش برق حاصل شده است، اما این برای تحقق اهداف سازمان ملل کافی نیست.

بر اساس داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (IRENA)، این گزارش نشان می‌دهد که جریان‌های مالی عمومی بین‌المللی برای انرژی پاک در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​از زمان آغاز شیوع کووید-19 کاهش یافته است.

گزارش منتشر شده حاکی از آن است که انتظارات کنونی از محروم بودن 1.9 میلیارد نفر از روش‌های پخت پاک و 660 میلیون نفر از برق در سال 2030 بدون اتخاذ تدابیر جدید برای این مشکلات، صحبت می‌کند.

به نوبه خود، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، سالانه 3.2 میلیون نفر به دلیل بیماری‌های ناشی از استفاده از سوخت‌ها و فناوری‌های آلاینده جان خود را از دست می‌دهند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا