اقتصادبازار مالی

گرانی نفت در احتمال کاهش تولید اوپک پلاس

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، قیمت نفت پس از اینکه دیروز به کمترین رقم در 11 ماه گذشته افت کرد، در معاملات امروز به علت احتمال کاهش تولید از سوی تولیدکنندگان بزرگ که این هفته نشست دارند، افزایش یافت.

هر بشکه نفت برنت با یک دلار و 93 سنت افزایش، 85.12 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با یک دلار و 63 سنت افزایش، 78.87 دلار معامله شد. نفت برنت روز گذشته 0.5 درصد از ارزش خود را از دست داد. نفت خام آمریکا نیز 1.3 درصد از ارزش خود را از دست داده بود.

تحلیل‌گران هیتونگ فیوچرز، در یادداشتی نوشتند: اگرچه بازار قیمت‌های خود را پس از کاهش شدید در روز گذشته اصلاح کرده، اما اظهاراتی مبنی بر اینکه اوپک پلاس به صورت جدی در نظر دارد تا کاهش تولید بیشتری اعمال کند نیز افزایش قیمت‌ها را تقویت کرده است.

به گفته این تحلیل‌گران، «هر چند این فقط یک حدس و گمان است… نه بیانیه رسمی از سوی اوپک، اما احساس کوتاه‌مدت بازار را نشان می‌دهد و احتمالا نقطه تعیین‌کننده‌ای برای قیمت نفت خواهد بود».

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) و هم‌پیمانانش موسوم به اوپک پلاس قرار است 4 دسامبر نشست داشته باشند. تحلیل‌گران گروه یوروسیا در یادداشتی در روز دوشنبه پیش‌بینی کردند که کاهش تقاضا در چین می‌تواند اوپک پلاس را به کاهش تولید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ترغیب کند. اوپک پلاس از ماه نوامبر با هدف‌‌ تقویت ‌قیمت نفت در بازار میزان تولید خود را روزانه 2 میلیون بشکه کاهش داد.

با این حال، با وجود کاهش تعداد مبتلایان در چین نگرانی از افت تقاضا در این کشور همچنان به بازار فشار وارد می‌کند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توشیتاکا تازاوا، تحلیل‌گر بازار در این رابطه گفت: «به دلیل نگرانی‌ها در مورد کاهش تقاضا در چین، حال و هوای نزولی قیمت در آسیا در حال گسترش است و این در حالی است که اعتراضات آخر هفته نیز نگرانی‌هایی در مورد تأثیر آنها در اقتصاد چین ایجاد کرده است.»

در عین حال بازار در حال برآورد تأثیرات سقف قیمتی است که قرار است برای نفت روسیه تعیین و اعمال شود.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا