اقتصاد

گرانی بی سابقه کاکائو در بازار جهانی

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، قیمت کاکائو در بورس بین قاره‌ای لندن به بالاترین سطح خود در 46 سال گذشته رسید.

بر اساس این گزارش، آب و هوای بد در غرب آفریقا چشم‌انداز تولید تولیدکنندگان اصلی این ماده اصلی در ساخت شکلات را تهدید می‌کند.

قرارداد سپتامبر کاکائو در بورس لندن(یک معیار جهانی در بازار جهانی کاکائو) در روز چهارشنبه بیش از ۲ درصد افزایش یافت و به ۲ هزار و ۵۹۰ پوند در هر تن رسید و بالاترین سطح قیمتی در آن روز ۲ هزار و ۵۹۴ پوند بوده که بالاترین میزان از سال ۱۹۷۷ محسوب می شود.

در این گزارش آمده که قیمت‌ها به دلیل کمبود عرضه دانه‌های کاکائو در بازار که بیشتر آن در ساحل عاج و غنا تولید می‌شود، در حال افزایش است.

حجم محموله‌های کاکائو برای صادرات به بنادر ساحل عاج در این فصل حدود  5 درصد کاهش یافته است.

سازمان بین المللی کاکائو نیز در این ماه پیش بینی خود را برای کمبود عرضه جهانی کاکائو از حدود ۶۰ هزار تن به ۱۴۲ هزار تن افزایش داد.

لئوناردو روستی، تحلیلگر کارگزاری Stone X می‌گوید: این دومین فصل متوالی کمبود عرضه کاکائو است.

وی افزود: انتظار می‌رود نسبت موجودی به مصرف – شاخصی از وجود کاکائو در بازار – به ۳۲.۲ درصد کاهش یابد. این پایین ترین سطح از فصل ۱۹۸۴-۱۹۸۵ است.

بارندگی بالاتر از حد متوسط ​​در ساحل عاج باعث آبگرفتگی برخی از مزارع کاکائو شده است که می‌تواند به این محصول اصلی در ساحل عاج که از اکتبر(مهر ماه) آغاز می‌شود آسیب برساند.

قیمت کاکائو در بورس نیویورک نیز افزایش یافت و نرخ معیار سپتامبر آن ۲.۷ درصد افزایش یافت و به سه هزار و ۳۴۸ دلار در هر تن رسید که بالاترین میزان در ۷.۵ سال گذشته است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا