اقتصاد

کاهش 20 درصدی ورودی آب سدهای کشور/ صرفه‌جویی در مصرف آب ضرورت است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با وجود فعالیت سامانه‌های بارشی پرقدرت فصل زمستان، همچنان کسری قابل توجه بارندگی در فصل پاییز جبران نشده و سدهای کشور وضعیت مطلوبی نسبت به سال گذشته ندارند.

بر این اساس در کل کشور از ابتدای مهر 1401 تا تاریخ 8 بهمن سال جاری، 7.39 میلیارد متر مکعب آب وارد سدهای کشور شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر، مدیریت منابع آبی متناسب با شرایط اقلیمی سبب شده تا خروجی سدهای کشور مدیریت شده و 12 درصد کمتر از سال گذشته رهاسازی آب در  دستور کار قرار گیرد.

مدیریت منابع آب سطحی سبب شده تا ضریب 20 درصدی کاهش ورودی آب به مخازن، تنها به کسری 6 درصدی منابع آبی کشور ختم شود و میزان آب موجود در سدهای کشور نسبت به سال گذشته  1.23 میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کند.

* کاهش 25 درصدی آب سدهای تهران‌/ پایتخت‌نشینان صرفه‌جویی کنند

بر اساس این آمار، در 5 سد مهم استان تهران شامل، سد لار، ماملو، طالقان، کرج و لتیان 241 میلیون متر مکعب آب داریم که نسبت به سال گذشته 25 درصد کاهش داشته و 13 درصد از ذخایر آبی تهران را پر کرده است.

همچنین سد زاینده رود 147 میلیون متر مکعب آب در خود ذخیره کرده که 12 درصد پرشدگی را شامل می‌شود و نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش داشته است.

با توجه به شرایط ذکر شده، مدیریت مصرف آب توسط مردم، به خصوص در شرایط کشاورزی می‌تواند زمینه تامین منابع آبی را فراهم کند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا