اقتصاد

کاهش نرخ تورم تا دامنه 25 تا 30 درصد/ مهار پایدار تورم اصلاحات ساختاری می‌خواهد

‌کامران ندری در گفت‌ وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: با توجه به اقدامات صورت گرفته در سال گذشته دولت امسال می‌تواند رشد نقدینگی را در محدوده 25 تا 30 درصد کنترل کند، این به این معناست که نرخ تورم در محدوده 25 تا 30 درصد قرار خواهد گرفت.

وی گفت: اقداماتی که دولت و بانک مرکزی برای کنترل رشد نقدینگی انجام داده‌اند، در حوزه کنترل رشد ترازنامه بانک ها زیاد بود و نهایت آنچه را که بانک مرکزی در توان داشت برای اینکه بانک ها ترازنامه شان بیش از محدوده تعیین شده بزرگ نشود، انجام داد.

این کارشناس اقتصادی افزود: در سال 1402 دولت حداکثر می‌تواند رشد نقدینگی را در محدوده 25 تا 30 درصد کنترل کند، این بدان‌ معناست که نرخ تورم در محدوده 25 تا 30 درصد قرار خواهد گرفت.

این اقتصاددان تاکید کرد: دولت سیزدهم برای اینکه بتواند سطح تورم را به کمتر از 25 درصد و به زیر 10 درصد برساند، باید اصلاحات ساختاری جدی در حوزه مالی و بانکی انجام دهد.

ندری تصریح کرد: تورم میل به ماندگاری دارد و همین مساله موجب می شود در یک فرایند تدریجی امکان کاهش نرخ تورم وجود داشته باشد، صرف اینکه نرخ رشد نقدینگی را در سطح 25 تا 30 درصد مهار کنیم، باز به همین سادگی نمی توان گفت تورم بالا به سرعت قابلیت تک رقمی شدن دارد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا