اقتصاد

کاهش سطح تولید نفت اوپک با عرضه پایین‌تر از سوی عربستان

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از المیادین، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گزارش داد تولید نفت اوپک در ژوئیه گذشته(تیر ماه) که سومین ماه کاهش داوطلبانه برخی اعضای آن است، ۸۳۶ هزار بشکه در روز نسبت به ژوئن(خرداد ماه) کاهش یافت و به سطح متوسط ​​۲۷.۳۱ میلیون بشکه در روز رسید.

کشورهای عضو این سازمان ۲.۸ میلیون بشکه در روز کمتر از حد مجاز توافق اوپک پلاس تولید کردند تا این توافق را ۳۲۱ درصد اجرا کرده باشند.

در گزارش ماه اوت(مرداد ماه) اوپک آمده است که بر اساس منابع ثانویه، میانگین کل تولید نفت اوپک در ژوئیه ۲۰۲۳ بالغ بر ۲۷.۳۱ میلیون بشکه در روز بوده که نسبت به ماه قبل ۸۳۶ هزار بشکه کاهش داشته است. تولید نفت عمدتاً در عربستان سعودی، لیبی و نیجریه کاهش یافته، در حالی که تولید در ایران، آنگولا و عراق افزایش یافته است.

به این ترتیب، اوپک توافق را ۳۲۱ درصد اجرا کرد و تولید را دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز از سهمیه‌های تعیین شده کاهش داد.

 در آوریل گذشته(فروردین)، عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت در ائتلاف اوپک پلاس کاهش داوطلبانه تولید نفت خام خود را از ماه می(اردیبهشت ماه) تا پایان سال جاری میلادی اعلام کردند که فراتر از سهمیه های فعلی، به حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار میلیون بشکه در روز برسد.

پیش از این، اوپک پلاس اعلام کرده بود که درباره سطح جدیدی از تولید نفت از سال ۲۰۲۴ به میزان ۴۰.۴۶ میلیون بشکه در روز توافق کرده است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا