اقتصاد

کاهش ادامه‌دار قیمت انواع سکه و طلا/ فروشندگان ارز زیاد شدند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نرخ دلار امروز و در لحظه تنظیم این گزارش، در مرکز مبادله ارز و طلا، در بخش اسکناس با کاهش 1300 تومانی 43 هزار و 579 تومان و در بخش حواله‌ 38 هزار و 910 تومان است.

در بازار ارز پایتخت، دلار توافقی صرافی نیز امروز با کاهش 1350 تومانی به قیمت 50 هزار و 200 تومان هم معامله شده است ‌و میانگین قیمت دلار توافقی امروز در صرافی‌ها ‌50 هزار 940 تومان بود.

امروز همچنین ‌یورو در صرافی‌ها با متوسط قیمت توافقی 53 هزار و 440 تومان معامله شد.

* ارز در کانال 49 هزار تومان‌ هم خریدار ندارد

پس از بخشنامه بانک مرکزی در خصوص عرضه ارز پتروشیمی‌ها و صادراتی‌ها به صرافی‌های تضامنی، میزان عرضه دلار در بازار به شدت رشد داشته و همین مساله نیز سبب ریزش 2 هزار تومانی قیمت دلار شده است.

در همین زمینه سخنگوی مرکز مبادلات ارزی گفت: صرافی‌های تضامنی امکان مبادله حواله‌های ارزی‌ پتروشیمی‌ها و صادراتی‌ها را در مرکز مبادلات ارزی پیدا کردند.

از دیروز فعالیت صرافی‌های تضامنی در تالار حواله مرکز مبادلات ارز و طلای بانک مرکزی هم آزاد شده است.  شرکت‌های صادر کننده در مورد ارز اسکناسی حاصل از صادرات خود موظف هستند این ارز را به صورت اسکناس فقط به بانک ملی یا صرافی بانک ملی برای رفع تعهدات ارزی ارائه کنند.

با اعلام این تصمیم از سوی بانک مرکزی، نرخ دلار در صرافی ها با کاهش 2 هزار تومانی روبرو شد، چرخی در بازار نشان می‌دهد که تعدادی از دلالان ارز نیز حاضر به عرضه ارز خود به قیمت‌های توافقی صرافی هم بودند، اما خریداری برای آن وجود نداشته است.

البته برخی از کارشناسان سفر روزهای گذشته گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را در کاهش دلار بی تاثیر نمی‌دانند.

یکی از موضوعاتی که در مرکز مبادله ارز و طلا به تازگی شکل گرفته است، ‌مساله رتبه‌بندی صرافی‌ها برای دریافت ارز پتروشیمی‌ها است که لازم است در این باره‌ هم شفافیت کامل وجود داشته باشد.

برخی معتقد هستند این شیوه رتبه‌بندی ممکن است به توزیع‌ رانت برای برخی از صرافی‌ها منجر شود و باقی این شرکت‌های تضامنی نتوانند در این بازار حضور پیدا کنند‌.

* قیمت انواع سکه و طلا

امروز سکه امامی (طرح قدیم) در بازار 25 میلیون و 722 هزار تومان داد و ستد شد، همچنین سکه تمام بهار آزادی جدید، به نرخ 28 میلیون و 820 هزار تومان معامله شد.

نیم سکه امروز در بازار با قیمت 16 میلیون و 684 هزار تومان نرخ گذاری شد، ربع سکه نیز به نرخ 10 میلیون و 600 هزار تومان عرضه شد؛ همچنین هر سکه گرمی، 5 میلیون و 800  هزار تومان معامله شد.

هر گرم طلای 18 عیار در بازار امروز با کاهش قیمت 138 هزار تومانی نسبت به دیروز‌، دو میلیون و 380 هزار تومان نرخ‌گذاری شد‌، همچنین هر مثقال طلای 18 عیار در بازار نیز با کاهش 578 هزار تومانی، 10 میلیون و 313 هزار تومان نرخ گذاری شد.

هر اونس طلا (معادل 31.132گرم) در بازار جهانی امروز بدون تغییر نسبت به روز پیش‌، 1856 دلار معامله شد.

پایان پیام/ ت 1584
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا