اقتصاد

پاسخ به 5 سوال‌ درباره نحوه فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا/ متقاضیان 3 روزه ارز دریافت می کنند

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا، سوالات زیادی از سوی مردم در خصوص نحوه کار این مرکز و سامانه‌های آن مطرح شده است.

در این‌باره توکلی، مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلا، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به مهمترین سوالات درباره مرکز مبادله پاسخ داده است.

در ادامه گفت‌و‌گوی فارس با مسعود توکلی را می خوانید.

فارس: فرآیند ثبت نام در مرکز مبادله‌ی ارزی به چه نحو است؟

توکلی: فرایند دریافت ارز در مرکز مبادله ارز و طلا به این صورت است که متقاضی دریافت ارز در سرفصل های خدماتی مصوب باید به یکی از کارگزاران مرکز مبادله مراجعه کرده و بعد از اینکه مدارک خود را تحویل داد، آن کارگزار مدارک را ابتدا به ساکن چک می‌کند، اگر مطابق با شرایط اعلامی بود، آن را به مرکز مبادله می‌آورد و تحویل نماینده دستگاه در مرکز مبادله می‌شود.

‌نماینده مقیم دستگاه مربوطه در مرکز مبادله ارز و طلا به صورت ماهوی مدارک را بررسی می کند. در صورت تایید یک کد برای متقاضی ارسال می شود، فرد با شرکت با همراه داشتن کد می تواند به کرگزاری مراجعه کرده و می تواند ارز خود را دریافت کند. در ابتدای کار مرکز مبادله تنها شعب منتخب بانک ملیبه عنوان کارگزاران خدمت رسانی خواهند کرد.

فارس: به چه افرادی ارز تخصیص داده می‌شود؟ (مردم فکر می‌کنند به افراد خاصی فقط ارز خدماتی داده می‌شود)

توکلی: همه ذی نفعان (چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی) سرفصل های ارز خدماتی می توانند تقاضای خودشان را به کارگزار ارسال کنند، واقعیت این است که هیچ تفاوتی میان ذی نفعان و متقاضیان وجود ندارد و همه افرادی که ارز می‌خواهند اگر مدارک مثبته خود را مبنی بر قرار گرفتن داخل آن سرفصل ارائه دهند، دستگاه مربوطه بعد از راستی آزمایی درخواست را تائید خواهد کرد و بلافاصله خود دستگاه تائیدیه را داخل سامانه قرار خواهد داد.

فارس: دریافت ارز دانشجویی چگونه است؟

توکلی: فرآیند دریافت ارز دانشجویی در سامانه های دانشجویی سجاد برای دانشجویان وزارت علوم و سامانه موحد برای دانشجویان وزارت بهداشت به طور کامل توضیح داده شده است و دانشجویان با مراجعه به این سامانه ها می توانند از فرآیند دریافت ارز خود مطلع شوند، بنابراین هیچ دانشجویی نیاز به حضور در سامانه مرکز مبادله نداشته و تمام فرآیندها با این دو وزارتخانه هماهنگ شده است.

فارس: چقدر زمان می‌برد تا در مرکز مبادله ارز تخصیص داده شود؟

توکلی: حداکثر زمان مورد نیاز برای تخصیص ارز 3 روز پیش‌بینی‌ شده است.

فارس:چه نیازهای ارزی را مرکز مبادله پوشش می‌دهد؟

توکلی: سیاست ابلاغی در خصوص تدوین سرفصل های ارز خدماتی به این شکل بود که پوشش حداکثری نیازهای ارزی مردم را داشته باشد. در این خصوص بالغ بر 60 سرفصل در خصوص نیازهای ارز تدوین شده است و هریک از ذی نفعان هر سرفصل می توانند مدارک خود را ارسال کرده تا در فرآیند دریافت ارز قرار بگیرند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا