اقتصاددولتسرمایه گذاری

آخرین وضعیت 10 طرح تولید گازی مناطق مرکزی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با روی کارآمدن دولت سیزدهم، اجرای 10 طرح ضربتی تولید گاز در مناطق نفت مرکزی، یکی از برنامه‌های شرکت ملی نفت ایران برای افزایش تولید گاز در کشور تعریف شد.

محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این باره اعلام کرده است، اگر در دولت قبل طرح‌هایی تدوین شده که روی آنها کار کارشناسی دقیقی انجام شده باشد، ما آنها را اجرایی خواهیم کرد. این طور نیست که اگر در دولت گذشته طرح دقیقی تدوین شده باشد، ما بگوییم چون دولت گذشته طرح را آماده کرده، پس ما اجرا نمی‌کنیم.

وی افزود: یک نمونه از این کار مربوط به 10 طرح ضربتی تولید گاز از میادین نفت مرکزی است. ما اجرای این طرح‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم. هیچ اقدام اجرایی درباره این طرح در دولت گذشته صورت نگرفته است، ولی اجرای این 10 طرح در دولت سیزدهم سرعت خواهد گرفت. در بین خود این 10 طرح نیز اولویت گذاری شده است تا برای تامین مالی و اجرا در دستور کار قرار گیرد.

طبق آخرین اطلاعات، شرکت ملی نفت برنامه دارد در گام اول در سال 1402 و 1403 به ترتیب 10 و 10 میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور از طریق 10 طرح ضربتی بیفزاید. سرمایه‌گذاری این طرح‌ها 300 میلیون دلار برآورد می‌شود و قراردادهای آن تا بهمن سال جاری تعیین تکلیف می‌شود.

هم‌اکنون بسته‌های EPC/EPD این دو طرح نهایی شده است و به دلیل اصلاح رقم ارزش طرح‌ها در مرحله اخذ مجوز از شورای اقتصاد قرار گرفته‌اند و در سال 1402 تولید گاز از میادین دی، آغار 2 و توس ذیل این طرح محقق می‌شود.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا