جامعهدولتکسب و کارمشکلات مردم

تفاوتی بین جوان مجرد و جوان متاهل جویای کار در ایجاد یک میلیون فرصت شغلی نیست

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ برخی مخاطبان فارس من با ثبت پویشی خواستار حمایت از جوانان مجرد جویای کار شده‌اند.

مخاطبان نوشته‌اند: ‌«ما جمعی از جوانان مجرد جویای کار هستیم که تقاضا داریم به همان میزان که به متاهلان توجه می‌شود، به ما نیز توجه کنید، امتیازاتی که در استخدامی به متاهلان داده شده را اجحاف در حق مجردین جویای کار می‌دانیم».

ثبت‌کنندگان این پویش نوشته‌اند: «مجردان نیاز به پس انداز، مسکن و غیره برای ساختن آینده و تاهل خود دارند بنابراین اگر بیشتر از متاهلان به کار نیاز نداشته باشند، کمتر نیست! ما خواهان امتیاز برابر شرایط استخدامی با متاهلان هستیم، که بتوانیم شرایط ازدواج مطلوب را فراهم کنیم‌».

در این راستا، خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، موضوع خواسته این جوانان مجرد جویای کار را از معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه‌ پیگیری کرد.

وزارت تعاون: تفاوتی بین مجرد و متاهل در ایجاد یک میلیون فرصت شغلی نیست

در این‌باره، معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه‌، طی پاسخی رسمی به فارس‌ در واکنش به ثبت سوژه‌ خواسته مخاطبان حمایت از جوانان مجرد جویای کار، اعلام کرد‌: «در برنامه سالانه ایجاد یک میلیون شغل توسط دولت سیزدهم هیچگونه تفاوت بین جوان مجرد و متاهل برای ارائه خدمات اشتغال وجود ندارد و فضا برای اقدام برای همگان مهیا است.

در ادامه این پاسخ معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه‌ آمده است: اما آنچه در قانون استخدام دولتی است طی روال آزمون کتبی و شفاهی و دیگر صلاحیت‌های ویژه دستگاه های اجرایی در نظر گرفته می‌شود و این امتیاز متاهل مبتنی بر قانون جوانی جمعیت و قانون مدیریت خدمات کشوری است، در حوزه حمایت و اعطای تسهیلات اشتغال، این گونه نیست و افراد با داشتن مجوز لازم و طرح اشتغالی می‌توانند از حمایت‌های دولت در حوزه مشاغل خانگی، روستایی، صنعتی و کشاورزی از همه مزایا به صورت یکسان بهره مند شوند، متولی هیچ گونه استخدام دولتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست و این گونه امور، هرساله توسط همه دستگاه‌های اجرایی با مجوز سازمان امور اداری و استخدامی کشور انجام می‌شود.

‌معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه‌‌ اعلام کرده است: در همه منابع در نظر گرفته شده برای اشتغال آفرینی مانند بند ب تبصره 16 و بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1401 هیچ گونه تمایزی بین مجرد و متاهل در اعطای تسهیلات بانکی اشتغال وجود ندارد، در این زمینه 102 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه جهت اشتغال آفرینی ذیل تبصره 16 در نظر گرفته شده که برای سازمان بهزیستی کشور مبلغ 100 هزار میلیارد ریال و کمیته امداد امام خمینی (ره) مبلغ 250 هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده و در 6 ماهه اول سال جاری مبلغ 70.981 میلیارد ریال به مددجویان تحت پوشش کمیته، پرداخت شده که تاکنون 28 درصد مبلغ ابلاغی تحقق یافته است. در این تبصره مبلغ 50 هزار میلیارد ریال برای صندوق نوآوری و شکوفایی و 620 هزار میلیارد ریال در اختیار استانداری‌ها در نظر گرفته شده است.

در بخش دیگری از پاسخ ‌معاونت توسعه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه‌‌ به فارس، آمده است: اضافه می‌شود در سال گذشته از سرجمع 280 هزار میلیارد ریال منابع بند ب تبصره 16 بیش از 160 هزار میلیارد ریال معادل 60 درصد از منابع در قالب تسهیلات اشتغالزایی به اقشار محروم و حوزه دانش بنیان پرداخت شده است؛ مطابق تبصره 18 قانون بودجه 1401 بیش از 156 هزار میلیارد تومان جهت حمایت از تولید در نظر گرفته شده است که این رقم با هم افزایی بانکی به حدود 460 هزار میلیارد تومان خواهد رسید، در سال گذشته با توجه به عدم تحقق به موقع منابع، از مجموع 320 هزار میلیارد ریال منابع در نظر گرفته شده بود که190 هزار میلیارد ریال جهت پرداخت به دستگاه‌های اجرایی تخصیص یافت و هیچ گونه امتیازی بین مجرد و متاهل برای دریافت این تسهیلات وجود ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا