اقتصاد

مقاومت بازار میوه در مقابل کاهش قیمت‌‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، باوجود اینکه انتظار است با آغاز فصل برداشت، قیمت اغلب میوه‌ها‌ در بازار کاهشی باشد، اما قیمت میوه همچنان قصد پایین آمدن ندارد و هر چه هوا گرم‌تر می‌شود، بازار میوه هم داغ تر می‌شود، این روزها تعداد افرادی که از قیمت بالای میوه گلایه دارند بیشتر شده است.

بر اساس قیمت‌هایی که اتحادیه صنف حق العمل‌کاران (بارفروشان میدان میوه و تره‌بار تهران) برای فروش در میدان میوه و تره بار مرکزی تهران منتشر کرده است، قیمت‌ میوه‌ها نسبت به هفته‌های گذشته روند افزایش‌ داشته است، البته این فهرست، قیمت‌های عمده فروشی است و مغازه داران میوه را عمدتا از این مکان خریداری کرده و در مغازه های سطح شهر می‌فروشند، بر اساس مصوبه ای که وجود دارد مغازه داران می‌توانند تا 35 درصد قیمت‌ها را افزایش دهند اما گزارش هایی وجود دارد که آنها تا 100 درصد قیمت را افزایش می‌دهند.

میدان مرکزی میوه و تره بار تهران در جنوبی‌ترین نقطه تهران در منطقه آزادگان قرار دارد که روزانه، از ‌استان‌های مختلف، انواع و اقسام میوه و تره‌بار به این مکان سرازیر می‌شود و از آنجا به صورت مویرگی به مغازه‌ها سطح تهران و دیگر استان‌های مصرف کننده ارسال می شود.

بر اساس قیمت‌های این اتحادیه، در میدان مرکزی میوه وتره بار تهران قیمت هر کیلو آلبالو از 45 تا 65 هزار تومان است، توت سیاه تا 60 هزار تومان، توت فرنگی تا 120 هزار تومان و خیار گلخانه‌ای تا 24 هزار تومان عرضه می شود.

با اینکه فصل برداشت زردآلو است اما این محصول در بازار تا کیلویی 70 هزار تومان فروخته می‌شود، گیلاس تک دانه هم با قیمت‌هایی تا 95 هزار تومان و گوجه سبز 60 هزار تومان عرضه می‌شود.

میوه‌های پرمصرف در تابستان هم هندوانه‌ است که کیلویی 12 هزار تومان و ملون کیلویی 14 هزار تومان فروخته می‌شود.

موز وارداتی هم که از‌ قاره‌ای دیگر و با طی چندین ماه مسیر با کشتی به کشور می آید کیلویی 45 تا 64 هزار تومان عرضه می شود که ارزانتر از بسیاری از میوه های داخلی است.

قیمت کامل میوه و سبزی های عرضه شده در  میدان مرکزی میوه و تره بار تهران به این شرح است:

 

‌* دلایل گران شدن میوه در کشور

ابراهیم مرادزاده، کارشناس کشاورزی در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره دلیل گرانی قیمت میوه در بازار، می‌گوید: هزینه‌های تولیدات کشاوزری در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر به دلیل خُرد بودن اراضی کشاورزی، بالا است، همچنین هزینه تأمین نهاده‌هایی مثل کود، سموم کشاورزی و هزینه آماده‌سازی نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.‌

وی افزود: ‌یکی دیگر از دلایل گرانی ‌میوه، تورم‌ است، به هر حال اغلب‌ کالاها ‌افزایش قیمت داشته‌اند و تولید کنندگان و فروشندگان میوه هم نمی‌خواهند از تورم بازار عقب بمانند.‌

به گزارش سازمان خواروبار جهانی ملل متحد، ایران رتبهٔ اول تولید میوه در خاور‌میانه و شمال آفریقا را داراست و در سال‌های اخیر، بین ۱۰ کشور برتر تولید‌کننده میوه در جهان، رتبهٔ هشتم را کسب کرده‌ است. 

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا