اقتصاد

مصوبه افزایش قیمت خودرو با هدف کنترل آثار تورمی بازنگری می شود

امید قالیباف در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس و در پاسخ به این سوال که پیرو نامه معاون اول رئیس جمهور به رئیس شورای رقابت برای تجدید نظر در قیمت گذاری خودرو، آیا قیمت های جدید خودرو اصلاح می شود؟ اظهار داشت: در نامه معاول اول رئیس جمهور به رئیس شورای رقابت، قید شده بود که با همکاری وزارت صمت، مصوبه شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو در بحث تورم زایی مورد بازنگری قرار گیرد. 

سخنگوی وزارت صمت به اعلام وزارت صمت به شورای رقابت برای همکاری در خصوص موضوع قیمت خودرو اشاره کرد و گفت: همکاری وزارت صمت با شورای رقابت از این منظر است که اثرات تورمی مصوبه افزایش قیمت خودرو شورای رقابت و همچنین اثرات مثبت این مصوبه برای رشد تولید بررسی شود. 

وی با بیان اینکه از روز گذشته جلساتی بین وزارت صمت و شورای رقابت پیرامون تجدید نظر در قیمت های جدید خودرو آغاز شده است، گفت: برگزاری این جلسات در راستای بازنگری و بررسی مصوبه شورای رقابت با نگاه به کاهش تورم زایی مصوبه است. 

سخنگوی وزارت صمت اظهار داشت: درباره زمان اعلام نتایج این جلسات اطلاعی ندارم اما احتمالا نتیجه این جلسات از سوی شورای رقابت به زودی اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاری فارس روز سه شنبه 15 فروردین شورای رقابت بعد از چندین ماه کار کارشناسی افزایش قیمت خودرو را مصوب کرد که این مصوبه با واکنش محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور مواجه شد. 

براساس این گزارش، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌ای خطاب به رئیس شورای رقابت خواستار تجدیدنظر در قیمت‌گذاری خودرو در شرایط فعلی شد؛ وی در این نامه قیمت‌های پایه‌ای (کارخانه‌ای) ارائه شده در جلسه اخیر شورای رقابت را افزایشی غیرمتعارف دانسته که آثار تورمی دارد.

در نامه معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اصلاح یک باره قیمت‌ها در شرایط فعلی مناسب نیست، از شورای رقابت خواسته شده تا در تعامل با وزارت صنعت، معدن و تجارت به فوریت نسبت به تجدیدنظر در قیمت‌گذاری مذکور اقدام گردد.

اواخر سال گذشته، منوچهر منطقی معاون وزیر صمت، در یک نشست خبری اعلام کرد که متوسط افزایش قیمت انواع خودروها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد است که البته این موضوع بلافاصله بعد از اعلام این مقام مسئول، توسط وزارت صمت تکذیب شد. 

بعد از آن نیز سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت، در مورد میزان افزایش قیمت خودروها به فارس اعلام کرد: موضوع افزایش ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودرو نزدیک به واقعیت است اما واقعی نیست، در واقع بر اساس جلساتی که تشکیل شد، این نتیجه حاصل شده که خودروها بین ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند، اما در بعضی خودروها این عدد می‌تواند کمتر از ۳۰ درصد و در برخی از خودروها نیز می‌تواند بیشتر از ۷۰ درصد باشد.

۱۵ فروردین ماه که قیمت خودروها در شورای رقابت به تصویب رسید این مقام مسئول در شورای رقابت به خبرنگار فارس گفت: افزایش بین ۳۰ تا ۷۰ درصدی قیمت خودروها که قبلا اعلام شده بود، عدد اشتباهی بود، زیرا بعضی از خودروها کمتر از ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و تعدادی از خودروها نیز افزایش قیمت بسیار اندکی داشتند. 

به گفته مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت، تعداد بسیار محدودی از خودروها نیز افزایش قیمتی بیش از ۷۰ درصد دارند.

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت همچنین در جایی دیگر عنوان کرده بود که قیمت‌های جدید خودرو به طور میانگین بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد از قیمت‌های دلالی بازار کمتر خواهد بود.

پایان پیام/ 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا