اقتصاد

مصر واردات از آمریکا را کاهش داد

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از الدستور، مصر اعلام کرد که واردات خود از آمریکا را ۲۸.۸ درصد کاهش داده و در ابتدای سال ۲۰۲۳ به ۴۳۱.۶ میلیون دلار در مقایسه با ۶۰۶.۳ میلیون دلار در دوره مشابه سال قبل رسیده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان آمار مصر، واردات مصر از آمریکا ۱۷۴.۶ میلیون دلار کاهش یافت.

سازمان آمار مصر اعلام کرد که واردات غلات، میوه‌های روغنی، گیاهان دارویی و علوفه در ژانویه ۲۰۲۳ به ۷۵.۲ میلیون دلار کاهش یافته است، در مقایسه با ۲۵۳.۸ میلیون دلار در ماه مشابه سال قبل که کاهش ۱۷۸.۶ میلیون دلاری یا ۷۰.۴ درصدی داشته است.

واردات بویلر، ماشین آلات و تجهیزات اتوماتیک مصر از آمریکا نیز در ژانویه ۲۰۲۳ به ۳۴.۸ میلیون دلار کاهش یافت که در مقایسه با ۵۳.۲ میلیون دلار در ماه مشابه سال قبل، ۱۸.۳ میلیون دلار یا ۳۴.۵ درصد کاهش داشت.

واردات محصولات دارویی از ایالات متحده آمریکا نیز در ژانویه ۲۰۲۳ به ۱۸.۶ میلیون دلار کاهش یافت، در مقایسه با ۷۵.۷ میلیون دلار در ماه مشابه سال قبل که تفاوت ۵۷.۱ میلیون دلار یا ۷۵.۴ درصدی دارد.

از سوی دیگر، واردات سوخت، روغن‌های معدنی و فرآورده‌های تقطیر مصر از آمریکا با افزایش ۸/۷۲۱ درصدی در ژانویه ۲۰۲۳ به رقم ۱۰۱.۱ میلیون دلار رسید که نسبت به ۱۲.۳ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل با ۸۸.۸ میلیون دلار افزایش به ثبت رسید.

قابل ذکر است که واردات مصر از کل جهان در ژانویه ۲۰۲۳ به ۶.۳ میلیارد دلار رسیده در مقایسه با ۸.۸ میلیارد دلار در ماه مشابه سال قبل که ۲.۴ میلیارد دلار یا ۲۸.۲ درصد کاهش داشته است.

با کاهش ارزش پوند مصر در برابر دلار طی یک سال گذشته، قاهره درصدد تلاش برای کاهش وابستگی به دلار  است و از همین رو رسانه‌های مصری این روزها می‌نویسند که قاهره به جمع ائتلاف جهانی برای دلارزدایی به منظور حذف سلطه آن بر اقتصاد دنیا و ارتقای استقلال مالی کشورها پیوسته است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا