اقتصاد

مدیریت تقاضای بازارها و رشد سرمایه‌گذاری مولد با اجرای‌ مالیات برعایدی سرمایه‌

‌موسی شهبازی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: از مهمترین چالش در اقتصاد کشور، وجود ناگهانی نوسانات قیمتی است که سوداگری دربازار را به وجود می‌آورد و این اتفاق موجب می‌شود تا از ارائه قیمت‌‌های منطقی و شفاف به مردم جلوگیری شود.

وی افزود: درواقع امروز هر فرد دارای سرمایه و کسب و کار، به عنوان یک قیمت‌گذار اصلی در بازار قیمت‌گذاری می کند و فرصت نظارت و بازیگردانی واقعی را از دولت می‌گیرد و بدین ترتیب قدرت پیش بینی تورم در آینده را از مردم و نهاد‌های مربوطه هم می‌گیرد.

این کارشناس اقتصادی ‌‌با اشاره به مزایای تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه یا مالیات بر دلالی، افزود:‌ دولت برای کسانی که از اعداد بالای خرید و فروش در بازار دارایی سود هنگفتی نصیبشان می‌شود، در جهت کاهش سوداگری مالیات وضع می‌کند در نتیجه تاثیر مثبتی در کنترل نوسانات تورمی در بازار دارد و‌ دست دلالان را تا حد زیادی از قیمت‌گذاری غیر منطقی کوتاه می‌کند و موجب می‌شود‌ تقاضای کاذب در بازار از بین برود؛ این امر می‌تواند موجب کنترل دقیق نظارت بر عرضه و تقاضا شود.

شهبازی ادامه داد: با اجرای‌ طرح مالیات بر عایدی سرمایه و دلالی توسط مجلس شورای اسلامی، به طبع می توان شاهد توسعه متوازن خرید و فروش دارایی‌ها در بازار و افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران برای ارائه سرمایه خود در جهت رشد کسب و کار‌های مولد بود تا جایی که این اتفاق موجب ایجاد انگیزه برای دیگر تولید کنندگان و فعالان اقتصادی خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته باید به این نکته هم توجه داشت که تصویب این طرح در گام اول‌ تاثیر زیادی در کاهش قیمت مسکن و تورم نخواهد داشت، اما بستری برای افزایش اعتبار بازار خرید و فروش دارایی‌ها و رشد اقتصادی در کشور خواهد شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در حقیقت تصویب این طرح می‌تواند سد محکمی برای جلوگیری از ورود سوداگران به بازار اقتصاد باشد و ‌فضایی مطمئن‌تر برای عموم مردم در خرید و فروش معاملات تجاری ایجاد می‌کند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا