اقتصاد

قیمت پیاز کاهشی شد/ ‌روزهای آینده پیاز ارزان‌تر می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قیمت پیاز در یکی دو هفته گذشته تا کیلویی 40 هزار تومان هم بالا رفت، اما اکنون قیمت کاهش یافته و پیش بینی می شود که در روزهای آینده هم شاهد کاهش بیشتر قیمت این محصول باشیم.

گزارش میدانی خبرنگار فارس حاکی است که قیمت هر کیلو پیاز با کیفیت در بازار تهران به 25 هزار تومان رسیده و این محصول در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران کیلویی 13 هزار تومان فروخته می شود.

* افزایش تعرفه صادرات پیاز مهمترین عامل کاهش قیمت

افزایش تعرفه صادرات پیاز مهمترین عامل این کاهش قیمت بوده است.

وزارت جهاد کشاورزی تعرفه صادرات پیاز را از 50 به 100 درصد افزایش داد و این موضوع روند صادرات را کندتر کرد و روی قیمت بازار تاثیر گذاشت.

بخشی از پیاز تولیدی به کشورهای پاکستان و عراق صادر می شد.

* پیش‌بینی کاهش بیشتر قیمت پیاز تا کیلویی 11 هزار تومان

در روزهای آتی پیاز جنوب به بازار می‌آید، علاوه بر آن با رسیدن فصل برداشت پیاز پاکستان، این کشور واردات پیاز خود را از ایران متوقف می‌کند به این دلیل روزهای آینده شاهد کاهش بیشتر قیمت در بازار خواهیم شد.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران گفته است که ظرف دو هفته آینده با به بازار آمدن پیاز بندر عباس و جیرفت شاهد کاهش دوبار‌ه قیمت خواهیم بود.

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران همچنین گفت: با رسیدن موعد برداشت پیاز در پاکستان به عنوان یکی از واردکنندگان اصلی از ایران، دیگر این کشور و حتی عراق هم دیگر واردات پیاز نخواهند داشت که این امر هم به تعدیل دوباره قیمت منجر خواهد شد.

تولید پیاز در کشور حدود ۳ میلیون تن ومیزان مصرف داخلی ۲ میلیون تن است.

پیش‌بینی شده است که قیمت پیاز تا کیلویی 11 هزار تومان هم کاهش یابد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا