اقتصاد

قرارداد خرید و فروش در سامانه معاملات املاک بدون حق کمیسیون

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور به عنوان تنها سامانه (شخص محور) کشور فعالیت خود را از سوم خرداد سال 1402 آغاز به کار کرد.

در این راستا، سامانه املاک و مستغلات یک بستر هوشمند قرارداد است و امکان تبادل قرارداد یک به یک را فراهم می‌کند که برای اولین‌بار در کشور راه‌اندازی شده است. 

*قرارداد خرید و فروش رایگان در سامانه معاملات املاک

در این راستا، هادی عباسی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در بخش مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: در آینده نزدیک، ثبت مبایعه نامه برای قراردادهای خرید و فروش مسکن نیز به این سامانه اضافه خواهد شد و مردم می‌توانند به صورت رایگان از خدمات این سامانه استفاده کنند.

*بدون حق کمیسیون مبایعه نامه بنویسید

در حال حاضر، قرارداد مبایعه‌نامه در بنگاه‌های خرید و فروش املاک منعقد شده و مشاوران املاک برای انعقاد این قرارداد از خریدار و فروشنده حق کمیسیون دریافت می‌کنند. حق کمیسیون توسط مشاوران املاک به سبب خدماتی که ارائه می‌دهند، دریافت می‌شود و میزان آن توسط اتحایه مربوطه تعیین و ارزش‌گذاری خواهد شد.

این مبلغ برای معاملات خرید و یا فروش ملک در تهران، به گونهای است که 0.25 درصد از قیمت ملک تحت عنوان حق کمیسیون و 9 درصد نیز تحت عنوان مالیات از هر دوطرف معامله دریافت می شود.

همان طور که بیان شد، این مبلغ از هر دوطرف معامله دریافت خواهد شد، یعنی 0.25 درصد ارزش ملک از فروشنده و 0.25 درصد هم از خریدار ملک مربوطه دریافت می‌شود. به عنوان مثال اگر ملک معامله شده دارای ارزشی برابر با 6 میلیارد باشد، 0.25 درصد 6 میلیارد به عنوان حق کمیسیون محاسبه می‌شود. مجموع این مبلغ و 9 درصد مالیات در پایان معامله از فروشنده و خریدار اخذ خواهد شد.

این در حالی است که قراردادهای خرید و فروش در سامانه معاملات املاک و مستغلات رایگان بسته خواهد شد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا