اقتصاد

فارس من| پول گندمکاران تا‌ هفته آینده واریز می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، از فروردین‌ امسال ‌خرید تضمینی گندم‌ در کشور آغاز شده‌ اما هنوز بخشی از پول آن به گندمکاران پرداخت نشده است، در این راستا کشاورزان خواستار پرداخت به موقع پول گندم هستند.

‌کاربران فارس با ثبت پویشی تحت عنوان «‌مطالبات گندم‌کاران به موقع واریز شود»، در فارسِ من، اعلام کرده‌اند: «خرید تضمینی گندم با بهای ۱۵ هزار تومان جز ضعیف نگه داشتن قشر زحمتکش کشاورزان نیست. این همه جلسه، تصویب و تبصره جز اتلاف انرژی چه چیزی است؟ دولت سال گذشته با تأخیر۴۰ روزه مطالبه گندم‌کاران را پرداخت کرد و امسال قرار بود فوراً واریز کند اما واریز نشد این در حالی است که مطالبات گندمکاران باید به موقع واریز شود چرا که ارزش پول ملی امروز تا فردا ثبات ندارد؛ کشاورزان را حمایت کنید».

خبرنگار فارس برای بررسی این موضوع سراغ علیرضا مهاجر، معاون وزیر جهاد کشاورزی رفت؛ وی در گفت وگو با خبرنگار فارس در پاسخ به این سؤال که چه زمانی مطالبات گندمکاران پرداخت خواهد شد؟ گفت: «دولت گفته بود که پول گندمکاران را در دو هفته آینده پرداخت می‌کند و یک هفته هم از این زمان گذشته است و طبق وعده دولت، تا یک هفته آینده باید پول گندمکاران پرداخت شود.»

بنابراین گزارش، علیقلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران پیش از این گفته بود: فقط ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از بهای گندم خریداری شده پرداخت شده است. این در حالی است که بنابر آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شده است.

کشاورزان بارها گفته‌اند که اگر دولت پول گندمکاران را به موقع ندهد آنها مجبور می‌شوند به دلالانی که پولشان نقد است گندم بدهند، دو سال پیش کل خرید تضمینی گندم به 4 میلیون تن کاهش یافت، آن زمان‌ گفته شد کشاورزان گندم خود را به سیلوهای دولتی ندادند.

امسال سرپرست سابق جهاد کشاورزی گفته بود که پول گندمکاران را به موقع پرداخت خواهد کرد.

مسئولان وزارت جهاد پیش بینی کرده‌اند که امسال 8.5 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود در عین حال پیش بینی شده است که  حدود 2 میلیون تن هم واردات داشته باشیم، بنابراین هر میزانی که از بخشِ گندم خریداری شده کاهش یابد، ‌به بخش واردات اضافه می‌شود.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا