اقتصاد

فارس من| پرداخت سود صندوق‌های قابل معامله بورسی امکان‌پذیر است

علی‌اکبر ایرانشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد خواسته برخی مخاطبان فارس من مبنی بر پرداخت سود صندوق‌ قابل معامله بورسی پالایش‌یکم گفت: پرداخت سود توسط ETF‌ها یا همان صندوق‌های قابل معامله بورسی امر غیرمعقولی نیست همانطور که سال گذشته هم با مصوبه مجمع صندوق پالایش‌یکم مقداری سود بین دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق تقسیم شد اما مجمع امسال تصمیمی برای تقسیم سود نداشته است.

وی افزود: مجمع صندوق می‌تواند تصویب کند که سود حاصله را بین دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله از جمله پالایشی تصویب کند و این امکان وجود دارد.

ایرانشاهی تأکید کرد: در مجمع عمومی امسال صندوق پالایش‌یکم مجمع با پرداخت سود به دارندگان واحدهای این صندوق موافقت نکرد و این امر در کدال هم افشا شده است. البته ممکن است در سال‌های بعد تصویب کند و سود بدهد و در اساسنامه صندوق پالایش یکم هم که امسال اصلاح شد، مسأله پرداخت سود پیش‌بینی شده است.

مدیر نظارت بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سازمان بورس همچنین در مورد پرداخت واحدهای صندوق ETF دولت به متولدان 1400 به بعد از سوی دولت،‌گفت: اجرای این مسأله نیازمند همکاری بخش‌های مختلف است و تا کنون اجرا نشده اشت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان خصوصی‌سازی متولی این مسأله هستند.

وی همچنین در مورد اینکه بعد از سه سال دارندگان صندوق پالایش‌یکم نتوانستند به سوددهی برسند،‌گفت: امسال اساسنامه صندوق پالایش‌یکم تغییر کرد و بازارگردان به این صندوق اضافه شد و این اتفاقات برای جبران عدم‌النفع سرمایه‌گذاران در این صندوق است همچنین اساسنامه صندوق‌ دارایکم در هیأت دولت تغییری پیدا کرد تا منافع سرمایه‌گذاران این صندوق تأمین شود.

به گزارش خبرگزاری فارس،‌برخی مخاطبان سامانه فارس‌من با ثبت پویشی با عنوان «سود سالیانه سهام پالایشی به حساب سهامداران واریز شود» خواستار پرداخت سود به دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق پالایش‌یکم شدند.

مخاطبان در این پویش نوشتند: «این صندوق در زمان دولت قبل با تخفیف 30 درصدی به مردم فروخته شد و مردم برای کسب سود حداقلی و حمایت از تولید آن را خریداری کردند. متاسفانه علیرغم گذشت سه سال مردم همچنان از نظر ارزش پول در ضرر سنگین هستند و این صندوق همچنان زیر ارزش ذاتی‌اش در حال معامله است. این در حالی است که بازارهای موازی در این بازه زمانی رشد چند صد درصدی داشته اند. همه این موارد به کنار، با توجه به پالایشی بودن صندوق حداقل انتظار مردم این است که کل سود دریافتی از مجموعه‌ها در مجمع سالیانه توزیع شود. در مجمع سال جاری که در دی ماه برگزار شد در یک تخلف آشکار تصویب شده است که سود پرداخت نگردد و در اختیار بازارگردان قرار گیرد. این تضییع حقوق عامه است. مردم از نظر آورده، ارزش زمانی در ضرر هستند و تنها دلخوشی‌شان همین سود سالیانه بود که جبران بخشی از ضررها را بنماید ولی متاسفانه این سود تاکنون پرداخت نشده است. سهامداران انتظار دارند که در اسرع وقت این سود به حساب سجامی آنها واریز گردد»

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا