اقتصاد

‌فارس من|‌‌ پای قیمت‌گذاری خودروهای تجاری هم به مرکز ملی رقابت باز شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت پویشی با عنوان «اعتراض به عدم ورود شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودروهای تجاری» عنوان کردند با وجود اینکه شورای رقابت به مسئله قیمت‌گذاری خودروهای داخلی و مونتاژی ورود کرده است، اما این اقدام را درباره خودروهای تجاری انجام نداده است. 

مخاطبان خبرگزاری فارس عنوان کرده‌اند: در همین عدم ورود شورای رقابت،‌ خودروسازان قیمت خودروهای تجاری را بدون ضابطه تعیین می‌کنند. 

براین اساس آنها از شورای رقابت خواسته‌اند تا ‌موضوع قیمت‌گذاری خودروهای تجاری نیز در دستور کار شورای رقابت قرار گیرد.

*

موضوع را ‌از سپهر دادجوی توکلی، مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت، پیگیری کردیم، وی در این‌باره به خبرنگار فارس، گفت: براساس درخواست وزارت صمت، مرکز ملی رقابت در حال مطالعه برای تشخیص انحصاری‌بودن یا نبودن بازار خودروهای تجاری است. 

وی افزود: بررسی ‌این موضوع از سوی مرکز ملی رقابت، در مرحله کارشناسی است تا تشخیص داده شود که آیا بازار خودروهای تجاری براساس شاخص‌های رقابت‌پذیری، انحصاری است یا خیر؟‌

مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت بیان داشت: بررسی این کار فرآیندی زمان‌بر است و همانطور که اشاره شد فعلا این موضوع در مرحله تحقیق و‌ بررسی‌های ‌مرکز ملی رقابت است و به شورای رقابت نرسیده و نتیجه‌ای هم به شورا اعلام نشده است. 

به گزارش خبرگزاری فارس شورای رقابت در بهمن ماه 1401 «دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری» را تدوین و ابلاغ کرد که براساس این دستورالعمل بازار خودروهای سواری تولید داخل و مونتاژی انحصاری تشخیص داده شد. 

براین اساس شورای رقابت به مسئله قیمت‌گذاری خودروها ورود کرد و در فروردین ماه امسال قیمت تعدادی از خودروهای تولید داخل دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا را مصوب کرد و بعد از آن نیز در اردیبهشت ماه قیمت 17 خودروی مونتاژی برای اولین بار مصوب شد. 

نکته حائز اهمیت درباره قیمت مصوب خودروهای مونتاژی کاهش قیمت بین 100 تا 800 میلیون تومانی این قیمت‌ها نسبت به قیمت‌های کارخانه‌ای بود. 

براساس اعلام شورای رقابت قیمت‌گذاری سایر خودروهای تولید داخل و مونتاژی نیز در دستور کار این شورا قرار دارد اما در ابتدا باید قیمت‌های کارشناسی را سازمان حمایت در اختیار شورا قرار دهد تا این قیمت‌ها در شورا رقابت بررسی شود.

پایان پیام/ 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا