اقتصاد

فارس من| حقوق تا 10 میلیون تومان در ماه معاف از مالیات است

مهدی موحدی بک‌نظر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد خواسته مخاطبان فارس مبنی بر افزایش معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد با بیان اینکه هر گونه مالیات و نرخ و معافیت با مصوبه مجلس و طبق قانون است، گفت: سال گذشته میزان معافیت مالیات حقوق 5.6 میلیون تومان در ماه بود که به جهت حمایت از حداقل حقوق بگیران،‌ امسال این رقم به 10 میلیون تومان افزایش یافته است. یعنی کسانی که زیر 10 میلیون تومان حقوق می‌گیرند، معاف از مالیات هستند.

وی این نکته را تأکید کرد: هدف قانون‌گذار این است که از حداقل حقوق‌بگیران حمایت شوند و آنها معاف از مالیات شوند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی عنوان کرد: اگر کسی امسال 12 میلیون تومان در ماه حقوق بگیرد تا 10 میلیون تومان معاف و دو میلیون تومان مازاد با مأخذ 10 درصد باید مالیات بدهد و  این برای حمایت از حقوق‌بگیران سطح پایین است.

موحدی بک‌نظر گفت: براساس اصل 51 قانون اساسی همه قوانین مالیاتی و معافیت‌ها باید با مصوبه مجلس و به حکم قانون باشد و نرخ مالیاتی پایه‌ها و معافیت‌ها همه براساس قانون است و سازمان امور مالیاتی فقط مجری قانون است. 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس برخی مخاطبان با ثبت پویشی با عنوان «درخواست اصلاح جدول مالیات حقوق سال 1402» خواستار پاسخگویی مسئولان مربوطه در سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور مالیاتی کشور شدند.

مخاطبان در اینپویش نوشتند: « در جدول مالیات حقوق سال 1402 فقط سطح معاف از مالیات از مبلغ 56.000.000 ریال ماهانه به مبلغ 100.000.000ریال ماهانه تغییر کرده است و سایر پله های محاسبه بدون تغییر نسبت به سال 1401 بوده است و فردی که فقط افزایش قانونی حقوق در سال 1402 را دریافت کرده است ، بخش عمده ای از مبلغ افزایش را بابت مالیات باید پرداخت و عملا کمتر از 21 درصد افزایش دستمزد داشته است و با توجه به افزایش ناچیز سطح حقوق ها نسبت به تورم موجود عملا مالیات‌پردازی افزایش و قدرت خرید کاهش بیشتری داشته است.»

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا