اقتصادبورس

عرضه غیرشفاف‌ در بورس کالا عامل افزایش قیمت خودرو‌

سعید موتمنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره قیمت خودرو در بازار اظهار داشت: قیمت خودرو در روزهای اخیر افزایش یافته است، اما اگر بخواهم به‌صورت دقیق‌تر عنوان کنم، از آبان سال گذشته تا آبان امسال، قیمت خودرو حدود 30 تا 35 درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو اظهار داشت: قیمت خودرو در سال جاری یک بار در اردیبهشت افزایش یافت و پس از آن از اردیبهشت تا شهریور افزایش قیمت به‌ صورت کند انجام می‌شد اما از شهریور به بعد افزایش قیمت خودرو سرعت بیشتری گرفت و اخیر نیز شاهد شدت رشد قیمت‌ خودروها هستیم.

مؤتمنی با تشریح عوامل مختلف مؤثر در افزایش قیمت خودرو، بیان کرد: افزایش قیمت ارز و عرضه قطره چکانی خودرو همواره از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت خودرو بوده است، اما اخیرا عرضه خودرو در بورس کالا نیز به عوامل مؤثر بر افزایش قیمت خودرو در بازار اضافه شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو بیان داشت: بارها گفته شده بود عرضه خودرو در بورس در صورتی منجر به نتایج مثبت و کنترل قیمت می‌شود که این عرضه به صورت مستمر باشد؛ در شرایط فعلی عرضه خودرو در بورس بسیار محدود است بنابراین قیمت عرضه در بورس از نظر خریداران همان قیمت کارخانه قلمداد می‌شود اما با این تفاوت که قیمت عرضه در بورس بالاتر از قیمت کارخانه است و همین موضوع نیز بر افزایش قیمت در بازار تاثیر‌گذار است.

مؤتمنی اضافه کرد: باوجود ‌رکود کامل در بازار خودرو، قیمت‌ها افزایش یافته است، ‌اصلی‌ترین مشکل در حوزه خودرو عدم تناسب بین عرضه و تقاضا است، اگر این مساله حل شود، قیمت‌ها نیز کنترل خواهد شد.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا