اقتصاداقتصاد سیاسیانرژیجامعهخانوادهسبک زندگیسیاستشهری

ضرورت بررسی‌ هزینه‌های آب و برق با لحاظ تعداد افراد خانواده

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مخاطبان سامانه فارس من با ثبت سوژه‌ای تحت عنوان « الگوی مصرف انرژی بر اساس تعداد افراد خانوار باشد» خواستار بررسی این مسئله شده بودند.

بر این مبنا، مخاطب ثبت کننده سوژه مذکور عنوان کرده است: تیین الگوی مصرف آب و برق و گاز بدون در نظر گرفتن تعداد افراد یک خانوار مغایر با سیاست‌های کلان نظام مبنی بر افزایش جمعیت و تشویق به فرزندآوری است.

وی افزود: آیا مصرف آب خانواده ۵ نفره من با ۳ فرزند با یک خانواده ۲ نفره یکی است و چرا من باید بخاطر داشتن ۳ فرزند پلکانی جریمه شوم و قبض آب ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنم؟

این مخاطب تاکید کرد: اگر در سیاست افزایش فرزندآوری صادق هستید الگوی مصرف را براساس تعداد افراد خانوار تعیین کنید.

به گزارش فارس، در بخش آب مطابق جزئیات رسیده از شرکت آب و فاضلاب کشور، به دلیل نوع کنتور، بسیاری از واحدهای مسکونی آپارتمانی دارای کنتور مشترک هستند و هزینه آب بهای این واحدها به طور خانواری محاسبه می‌شود. بر این اساس به طور عمده مشترکان به منظور تقسیم هزینه آب کنتور مشترک این تفکیک را بر اساس تعداد افراد هر خانواده محاسبه می‌کنند.

در این روش مبلغی که در قبض مشخص شده است، بر تعداد کل ساکنان ساختمان تقسیم می‌شود و در نتیجه سهم هر واحد به تعداد افراد ساکن در واحد بستگی دارد. به طور مثال اگر قبض آب ساختمان مبلغ 600 هزار تومان باشد و در کل 12 نفر در ساختمان زندگی می‌کنند. این عدد تقسیم بر 12 می‌شود و سهم هر نفر مبلغی در حدود 50 هزار تومان است. در این حالت یک خانواده 4 نفری باید 200 هزارتومان پرداخت کنند و سهم یک خانواده 2 نفری 100 هزار تومان می‌شود.

بر این اساس به طور عملیاتی هزینه قبض آب بر اساس تعداد افراد خانواده توسط هر سرپرست خانوار پرداخت می‌شود.

هزینه برق مشترکان خانگی ارتباطی با تعداد افراد خانواده ندارد

در حوزه برق نیز امکان نصب کنتور مشترک برای همه مشترکان وجود دارد اما این کنتورها بر اساس تعداد افراد خانواده نیست. در همین راستا، بر اساس اطلاعات رسیده از شرکت توانیر، عمده فعالیت‌های برق یک خانواده وابستگی کمی به جمعیت دارد.

برای مثال وسایل سرمایشی یا یخچال به عنوان مهمترین رکن مصرف برق در یک واحد مسکونی مصرفی مشابه برای همه خانواده‌ها دارد. از این رو وابستگی هزینه برق به تعداد افراد خانواده به حدی کم است که این امکان در محاسبات تعرفه‌ای لحاظ نمی‌شود.

بنابراین گزارش خبرگزاری فارس طبق رسالتی که بابت پیگیری سوژه‌‌های فارسِ من برای خود تعریف کرده است پیگیری این موضوع را در دستور کار قرار می‌دهد و از مسوولان خواستار توضیح در این‌باره خواهد شد.

کاربران دیگر هم می توانند به امضاکنندگان این پویش بپیوندند و با رسیدن امضاها به عدد 1000 و بالاتر، پیگیری‌های مختلفی در این‌باره خواهیم داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا