اقتصادبازرگانیکشاورزیمواد غذایی

صرفه جویی 73 هزار میلیارد تومانی در واردات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ مقدار وزنی واردات کالاهای کشاورزی و غذا در شش ماهه اول سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به میزان 3.8 میلیون تن کاهش یافته است. از طرف دیگر، با وجود افزایش 33 درصدی در متوسط قیمت کالاهای واردشده، ارزش واردات این بخش نیز در حدود 1.7 درصد کاهش یافته است. صادرات کشاورزی در همین دوره مشابه، به لحاظ ارزش در حدود 20 و به لحاظ وزن در حدود 15 درصد کاهشی بوده است.

یکی از دلایل مهمی که منجر به تغییر در سیمای تجارت غذا در ایران شده، به خاطر حذف تخصیص ارز 4200 به واردات کالاهای اساسی است با توجه به قیمت ارز نیمایی در سال جاری، مقدار واردات کاهش یافته، منجر به صرفه­ جویی 73 هزار میلیارد تومانی برای کشور شده است که می‌­توان این صرفه­‌جویی انجام شده را جهت حمایت از بخش تولید و مصرف کشاورزی به کار گرفت.

اما تامل بیشتر در تجارت کشاورزی ایران در چند سال اخیر، نشان دهنده واقعیت‌­هایی است که تداوم آن می‌­تواند به شدت پایداری تجارت این بخش را با چالش‌­های جدی مواجه کند.

در نمودار 1، قیمت صادراتی و وارداتی کالاهای کشاورزی در فاصله سال­های 1395 تا 1401 نشان داده شده است. در ابتدای این دوره ارزش هر کالای کشاورزی که از ایران صادر می‌­شده، قیمتی در حدود 1 دلار و هر واحدکالای وارداتی کمتر از 0.5 دلار بوده است، اما در ادامه ارزش هر واحد کالاهای صادراتی ایران با یک روند دایمی نزولی، به حدود 0.55 دلار رسیده است. اما این روند برای کالاهای وارداتی برعکس بوده و این کالاها با یک فرآیند افزایشی به 0.75 دلار به ازای هر واحد رسیده­‌اند.

آنچه از نمودار 1 برداشت می­‌شود، نشان دهنده این است که کالایی که صادر می‌­شود، دائما ارزانتر و کالایی که وارد می‌­شود، دائما گرانتر شده است. این روندها، نشانه‌­هایی هستند که تغییر راهبردهای تجارت غذا در ایران را الزام‌­آور کرده است.

در واقع «سیاست توسعه صادرات» و ارز حاصل از آن، کارایی لازم را در ساختار تجربی اقتصادکشاورزی ایران در این دوره نداشته است. در چنین شرایطی، «سیاست جایگزینی واردات»، علی­رغم تمامی معایب آن، می‌­تواند پایداری کم‌­هزینه‌­تری را برای اقتصاد به همراه داشته باشد. توجه دوباره به سیاست توسعه صادرات، مستلزم تغییرات جدی در سبد کالاهای صادراتی غذایی در ایران است، به نحوی که کالاهایی باید صادر شوند که سهم بالاتر ارزش افزوده آن در داخل کشور ایجاد شده باشد.

حامد نجفی علمدارلو، دکتری اقتصادکشاورزی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا