اقتصاد

صادرات روزانه 901 هزار بشکه‌ای نفت ایران در سال 2022

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام در گزارش «بولتن آماری سالانه» نشان می‌دهد، ایران هشتمین صادرکننده نفت اوپک در سال ۲۰۲۲ شناخته شده است.

ایران در این سال ۹۰۱هزار بشکه در روز نفت صادر کرده است؛ صادرات ایران در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال پیش از آن ۱۳۸ هزار بشکه در روز یعنی ۱۸.۱ درصد افزایش یافته است.

ایران در سال ۲۰۲۱ روزانه ۷۶۳ هزار بشکه نفت صادر کرده بود.

عربستان با صادرات ۷.۳۶۴ میلیون بشکه در روز بزرگترین صادرکننده نفت اوپک در سال ۲۰۲۲ و عراق با ۳.۷۱۲ میلیون بشکه در روز و امارات با ۲.۷۱۷ میلیون بشکه در روز به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

میزان صادرات نفت سایر کشورها عبارت است از: نیجریه ۱.۳۸۸ میلیون بشکه در روز، کویت ۱.۸۷۹ میلیون بشکه در روز، ونزوئلا ۴۳۸ هزار بشکه در روز، آنگولا ۱.۰۸۵ میلیون بشکه در روز، الجزایر ۴۷۷ هزار بشکه در روز، کنگو ۲۴۳ هزار بشکه در روز، گینه ۸۱ هزار بشکه در روز، گابن ۱۸۵ هزار بشکه در روز، لبی ۹۲۰ هزار بشکه در روز.

* رشد ۳.۸ درصدی مصرف نفت و فرآورده نفتی در ایران

مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی در کشور طی سال ۲۰۲۲ با رشد ۳.۸ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شد و به ۱.۷۳۷ میلیون بشکه در روز رسیده است. در سال پیش از آن مصرف نفت و فرآورده نفتی در کشور ۱.۶۷۳ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود.

* افزایش صادرات و کاهش واردات فرآورده‌های نفتی

بر اساس این گزارش، ایران در سال ۲۰۲۲ روزانه ۳۸۳ هزار بشکه محصولات نفتی صادر کرده است که این آمار ممکن است شامل صادرات مجدد یا حجم نفت ترانزیتی هم باشد. این رقم نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته است.

صادرات محصولات نفتی ایران در سال ۲۰۲۱ روزانه ۳۳ هزار بشکه بوده است.

ایران همچنین ۹۱ هزار بشکه در روز فرآورده نفتی در سال ۲۰۲۲ وارد کرده است. واردات فرآورده نفتی ایران در این سال نسبت به سال ۲۰۲۱ ۸ درصد کاهش یافته است. ایران در سال ۲۰۲۱ روزانه ۹۹ هزار بشکه در روز فرآورده نفتی وارد کرده بود.

این ارقام ممکن است شامل صادرات مجدد و نفتی ترانزیتی باشد.

* رشد تولید و ظرفیت پالایش نفت ایران

سازمان کشورهای صادرکننده نفت همچنین کل تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲ را ۲.۵۵۴ میلیون بشکه در روز اعلام کرده که این رقم نسبت به تولید روزانه ۲.۳۹۲ میلیون بشکه‌ای سال قبل از آن افزایش ۶.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

این گزارش تعداد چاه‌های نفت تکمیل شده ایران در سال ۲۰۲۲ را ۱۰۵ حلقه اعلام کرده که نسبت به سال قبل تغییری نکرده است.

اوپک ظرفیت پالایش نفت ایران در سال ۲۰۲۲ را نیز ۲.۲۳۷ هزار بشکه در روز اعلام کرده که نسبت به سال قبل ۳۵ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. ظرفیت پالایش نفت ایران در سال پیش از آن ۲.۲۰۲ میلیون بشکه در روز اعلام شده بود.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا