اقتصاد

شناسایی 100 فروند هواپیمای زمین‌گیر برای تعمیر اساسی و بازگشت به ناوگان‌

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از مهمترین برنامه‌های دولت‌ در زمینه حمل و نقل است‌، در دولت سیزدهم ۱۱۸۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی و ساخت بهسازی و آسفالت ۴ هزار کیلومتر از راه‌های روستایی انجام شده است.

* احداث‌ یک‌هزار و ۱۸۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی در دو سال

مهم ترین اقدامات انجام شده در بخش حمل و نقل جاده‌ای در 2 سال اخیر شامل احداث یک‌هزار و ۱۸۰ کیلومتر بزرگراه و راه اصلی، نگهداری از ۲۰ هزار و ۶۵۴ کیلومتر از راه‌های اصلی و شریانی کشور با روکش آسفالت تقویتی حفاظتی لکه گیری و درزگیری، نگهداری از ۳ هزار و ۶۷۹ کیلومتر راههای فرعی با روکش آسفالت تقویتی و حفاظتی ،ساخت بهسازی و آسفالت ۴ هزار کیلومتر از راه‌های روستایی کشور نگهداری از ۳ هزار و ۷۰۶ کیلومتر از راه های روستایی با روکش آسفالت تقویتی و حفاظتی و رفع ۹۸۱ نقطه و مقطع پرحادثه است.

مهم‌ترین دستاورهای بخش حمل و نقل جاده‌ای در بخش آزادراهی و بزرگراهی شامل بهره‌برداری از کریدور بزرگراهی غرب کشور به طول ۶۰ کیلومتر، بهره‌برداری از محور بهسازی راه اصلی چابهار-زاهدان به طول ۲۵ کیلومتر، بهره برداری از محور بیجار- زنجان به طول ۲۷ کیلومتر، بهره برداری از کریدور بزرگراهی نوار ساحلی جنوب کشور به طول ۷۵۵ کیلومتر بهره برداری از قطعه چهارم باند دوم محور بابامیدان-گچساران و عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح و حدتیه به طول ۶۰ کیلومتر است.

* دو قطار مسافری در 2 سال اخیر به ایستگاه رسید

دولت سیزدهم با ریل گذاری ۱۷۸ کیلومتر از خطوط ریلی در دو سال اخیر توانست راه‌آهن مسافری زاهدان – خاش و میانه-بستان آباد را به شبکه ریلی کشور متصل کند.

همچنین عملیات زیرسازی ۲۷۳ کیلومتر از خطوط ریلی همراه با ساخت ۱۶ هزار و ۶۸۰ متر مربع ایستگاه ریلی از جمله عملکرد دولت در بخش راه آهن است.

افتتاح بخش اول راه آهن مسافری چابهار زاهدان محدوده زاهدان – خاش به طول ۱۵۴ کیلومتر که خرداد امسال انجام شد‌ یکی از وعده های رئیس جمهور در سفر به این استان بود که محقق شد و اکنون چند وقتی است که مسافران بین دو شهر خاش و زاهدان در استان سیستان و بلوچستان تردد ریلی در این مسیر دارند.

پیش از آن رئیس‌جمهوری در نیمه نخست خرداد امسال در سفر به استان آذربایجان شرقی با تکمیل راه‌آهن میانه تبریز محدوده بستان آباد – تبریز به طول ۴۴ کیلومتر مسیر ریلی تهران تا تبریز را ۴ ساعت کاهش داد نخستین قطار مسافری خاوران تبریز به تهران از روز شنبه ۲۰ خرداد ماه شروع به فعالیت کرد محور ریلی رشت – کاسپین نیز بطول ۱۶٫۸ کیلومتر اخیراً ریل گذاری شده است.

* راه‌آهن رشت – کاسپین تا مرداد امسال ‌تکمیل می‌شود

بررسی خبرنگار فارس حاکی است پیشرفت پروژه ریلی رشت – کاسپین در مجموع به طور میانگین ۷۵ درصد است و تلاش می‌شود تا این پروژه بزرگ ریلی با تأمین اعتبار تا مرداد امسال به سرانجام برسد.

محور ریلی گل -گهر شیراز و آنتنی داراب – زاد‌محمود به طول ۶٫۵ کیلومتر و محور ریلی مبارکه – شهرکرد به طول ۱۲٫۴ کیلومتر از دیگر پروزه هایی است که قرار است تا پایان دولت به سرانجام برسد.

* ورود هواپیمای مسافری جدید به ناوگان در آستانه تابستان

همزمان با شروع تابستان و افزایش تقاضای سفر تعداد زیادی از هواپیماهای خریداری شده وارد ناوگان شد.

هم زمان با شناسایی نیاز صنعت هوایی به ۵۵۰ فروند هواپیما، دولت در گام دوم توسعه ناوگان که در سال گذشته با خرید ۵۰ فروند هواپیما عملیاتی شد، هواپیماهای جدیدی را خریداری کرده است که تا چند روز دیگر وارد کشور می‌شود.

طبق پیگیری خبرنگار فارس از ابتدای سال گذشته ۱۰۰ فروند هواپیمای زمین‌گیر شناسایی شده است که دولت در نظر دارد تا برنامه‌ ‌تعمیر اساسی (اورهال) مجدداً این پرنده ها را در دستور قرار دهد و وارد چرخه پروازی کند.

از این مسیر نیز در سال گذشته و امسال چندین فروند هواپیما بعد از چندین سال زمینگیری وارد چرخه پروازی شده است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا