آمریکااروپااقتصاداقتصاد سیاسیبازار مالیبین المللجهانسیاست

سیاست نادرست آمریکا و اروپا جهان را به رکود اقتصادی می برد

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، سازمان ملل متحد از  کشورهای اروپایی و آمریکا که بالا بردن نرخ بهره را راهکاری برای مقابله با گرانی و تورم اتخاذ کرده اند، انتقاد کرد.

دبیرکل کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد اعلام کرد:‌ این کشورها که تنها از ابزار «کاهش نرخ تورم» برای پایین آوردن تورم استفاده می کنند ره به جایی نمی برند و جامعه جهانی را به رکود خواهند برد.

رکبا گرینسن با انتقاد از سیاست های فعلی کشورها در پایین آوردن نرخ بهره افزود:‌ این گونه اقدام هیچ راهی را برای جهان باقی نمی گذارد جز اینکه دنیا وارد رکود اقتصادی شود.

وی ادامه داد:‌ این واضح است که کشورها به جای اینکه از سیاست های مختلف در پایین آوردن تورم استفاده کند تمام توان خود را روی کاهش نرخ بهره معطوف می دارد.

دبیرکل کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد با بیان اینکه گزینه های زیادی برای کاهش نرخ تورم وجود دارد اما سیاستمداران کشورها استفاده نمی کنند،‌ گفت: باید از کنترل قیمت، افزایش مالیات کارخانه ها و شرکت ها، تدوین مقررات صحیح و اصولی استفاده کرد.

وی ادامه داد:‌ علاوه بر آن ‌باید گلوگاه افزایش عرضه کالاهای اساسی را ترمیم کرد که نسبت عرضه به تقاضا افزایش یابد در این صورت تورم کاهش خواهد یافت.

به گفته این مسئول سازمان ملل متحد تاکید کرد که کشورها از اینکه تمام تخم مرغ های خود را در سبد کاهش نرخ بهره می‌گذارند نتیجه ای نخواهند گرفت.

پس از افزایش شدید قیمت در بازارهای جهانی که از زمان شیوع ویروس کرونا آغاز شد و در دوران جنگ روسیه و اوکراین هم جهش یافت، کشورهای عمدتا اروپایی و آمریکایی نرخ بهره را برای چندمین بار افزایش دادند.

ابتدا بانک مرکزی آمریکا و پس از آن کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و برخی کشورهای آسیایی نرخ بهره را افزایش دادند.

لیزتراس نخست وزیر مستعفی را به عدم اتخاذ تصمیم مناسب درباره سیاست های مالی به ویژه افزایش نرخ بهره متهم می‌کنند.

پیش از این صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود که آمریکا در بهار سال آینده وارد رکود اقتصادی خواهد شد.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا