اقتصاد

‌سازمان ملل: خشکسالی عراق هشداری جدی برای ‌جهان است

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از الجزیره، فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، ‌روز چهارشنبه هشدار داد که آنچه عراق از نظر دمای بالا و خشکسالی با آن مواجه است، هشداری برای کل جهان است و نشانه فرارسیدن دوران جوشش جهانی است.

تورک در یک کنفرانس مطبوعاتی در بغداد گفت: زمانی که در این گرمای سوزان در عراق ایستادم و در حالی که هوای آلوده را به دلیل شعله‌های گاز فراوان در منطقه استنشاق می‌کردم، برایم روشن شد که دوران جوشش جهانی عملا آغاز شده است. وقتی ما شرایط این جوامع را تماشا می‌کنیم، در واقع آینده خود را تماشا می‌کنیم.

وی تعبیری را که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در ماه گذشته به کار گرفت،  یادآور شد که گفته بود جهان وارد عصر جوشش شده است.

معاون دبیر کل سازمان ملل با بیان اینکه در عراق ما هر روز شاهد جوشش هستیم، گفت: اگر ما همچنان در مسئولیت خود برای انجام اقدامات پیشگیرانه و کاهش‌دهنده در برابر تغییرات آب و هوایی شکست بخوریم، آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد، دریچه‌ای به آینده‌ای است که اکنون برای سایر بخش‌های جهان در راه است.

‌تورک در پایان سفر چهار روزه خود به عراق‌ با تعدادی از مقامات این کشور دیدار کرد و همچنین از مناطقی نظیر بصره  عراق که دمای هوا به 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، بازدید داشت.

سازمان ملل می‌گوید عراق یکی از آسیب پذیرترین کشورهای جهان در برابر تغییرات آب و هوایی است.

برای چهارمین سال متوالی، عراق، پنجمین کشور متاثر از تغییرات اقلیمی در جهان بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، با خشکسالی مواجه است.

بارندگی کم، همراه با مدیریت ضعیف منابع آب، منجر به خشکسالی طولانی مدت در عراق شده است.

وزارت منابع آب عراق گفته که سطح آب بخصوص در دو رود اصلی عراق، دجله و فرات در سال جاری به پایین ترین سطح خود رسیده است.

جولای گذشته، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) هشدار داد که باتلاق‌های تاریخی جنوب عراق (منطقه الاهوار) شاهد شدیدترین موج گرما در ۴۰ سال گذشته بوده و همچنین با کاهش شدید سطح آب مواجه است.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، مبارزه با تغییرات آب و هوایی را یکی از اولویت‌های دولت خود قرار داده است، اما فعالان محیط زیست نسبت به اقدامات ضعیف در این زمینه هشدار می‌دهند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا