اقتصاد

رژیم صهیونیستی بالاترین نرخ تورم را در 20 سال گذشته ثبت کرد

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک، داده‌های رسمی شامگاه یکشنبه رژیم صهیونیستی نشان داد که نرخ تورم در سرزمین‌های اشغالی به ۵.۳ درصد رسیده است که بالاترین رقم ثبت شده توسط این رژیم از سال ۲۰۰۲ است.

اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی اعلام کرد که شاخص بهای مصرف کننده در دسامبر (آذرماه) مطابق با انتظارات ۰.۳ درصد افزایش یافت به این ترتیب، نرخ تورم در کل سال ۲۰۲۲ به ۵.۳ درصد رسید که یک رکود در ۲۰ سال اخیر است.

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) شاخص اصلی اقتصادی است که برای ردیابی نرخ تورم و هزینه زندگی در یک کشور استفاده می شود.

بر اساس این داده‌ها قیمت انواع حمل و نقل ۱.۱ درصد، مسکن و خدمات درمانی هر کدام ۰.۶ درصد و نگهداری آپارتمان ۰.۲ درصد در دسامبر افزایش محسوسی داشته است.

با نگاهی به کل سال ۲۰۲۲، افزایش قیمت‌ها در بخش‌های حمل و نقل و ارتباطات ۹.۲ درصد، مسکن ۶.۳ درصد، نگهداری آپارتمان ها ۵.۷ درصد و مواد غذایی ۳.۶ درصد مشاهده شد.

در قیمت آپارتمان که جدا از شاخص بهای مصرف کننده اندازه گیری می شود، در بازه زمانی اکتبر تا نوامبر (مهر تا آبان) نسبت به سپتامبر به اکتبر(شهریور تا مهرماه) ۰.۳ درصد افزایش داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸.۸ درصد افزایش سالانه را تکمیل کرده است. این در حالی است که ماه‌های قبل نرخ افزایش بیش‌تر بوده و از آستانه ۲۰ درصد عبور کرده بود.

شاخصی که دیشب منتشر شد حاکی از آن است که قیمت‌ها در چندین حوزه همچنان به افزایش خود ادامه می‌دهند از جمله افزایش ۰.۵ درصدی اجاره بها در دسامبر و افزایش‌ها در ماه جاری هم در نظر گرفته نشده است.

اقتصاددانان با پیش‌بینی بالاتر بودن نرخ تورم از نرخ رسمی اعلام شده توسط رژیم صهیونیستی می‌گویند حتی اگر کابینه این رژیم به ریاست نتانیاهو برخی از افزایش قیمت‌ها را همانطور که در برنامه جزئی منتشر شده در هفته گذشته وعده داده بود کاهش دهد، افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا