اقتصادحمل و نقلدولتشهری

روش های تأمین مالی خط‌آهن چابهار‌ برای تکمیل تا 1403 با تسهیلات صندوق توسعه ملی

خیرالله خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره مصوبه هیات دولت برای تمدید مهلت استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای پروژه خط‌آهن چابهار- زهدان، بیان کرد: از ابتدا درخواست ما برای تامین مالی پروژه ریلی چابهار- زاهدان یک میلیارد دلار بود که در آن زمان با 300 میلیون یورو موافقت شد که برای تسریع در عملیات اجرایی پروژه با خواست رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی به این پروژه کمک شد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ادامه داد: برای دریافت این منابع، مهلت 2 ساله در نظر گرفته شده بود که در این مدت 250 میلیون یورو از این 300 میلیون یورو استفاده شد، البته از لحاظ کاری، کارگاه آماده جذب منابع بود اما با تاخیراتی که در تامین ارز به‌ وجود آمد، موجب تاخیر در جذب منابع شد؛ بنابراین نیازمند تمدید 6 ماهه مهلت دریافت 50 میلیون یوروی باقی مانده بودیم که در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت این مهلت، تمدید ‌شد.

 ‌دستور رئیس‌جمهور درباره تسریع ساخت راه‌آهن چابهار-زاهدان

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال این مصوبه فقط برای تمدید مهلت استفاده از منابع بود یا اینکه برای تکمیل پروژه منابع جدیدی هم از صندوق توسعه تخصیص می‌‌یابد؟ گفت: طرح موضوع تمدید تامین اعتبار پروژه راه‌آهن چابهار- زاهدان در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت موجب شد علاوه بر موافقت با تمدید مهلت دریافت 50 میلیون یورو باقی مانده از سهمیه 300 میلیون یورویی، بر تکمیل این طرح در سریع‌ترین زمان ممکن تاکید شود.

خادمی تصریح کرد: برای تکمیل این پروژه تا پایان سال 1402 یا ابتدای 1403 باید منابع دیگری از محل تهاتر نفتی و یا از صندوق توسعه ملی تامین شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تامین منابع جدید فقط طرح موضوع شد یا اینکه مصوبه‌ای هم داشت؟ گفت: مصوبه‌ای برای این موضوع در جلسه مورد نیاز نبود، اما آقای رئیس‌جمهور دستوراتی صادر کردند که موجب تسریع در تامین مالی پروژه می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در جلسه هیات دولت تاکید شد پروژه ریلی چابهار- زاهدان تا 1.5 سال آینده به اتمام برسد، افزود: برای تکمیل این پروژه تا پایان سال آینده حداقل حدود 300 میلیون یوروی دیگر مورد نیاز است.

قطعه ریلی زاهدان-خاش در آستانه تکمیل

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به اینکه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا پیمانکاری این خط ریلی را برعهده دارد، اضافه کرد: همان‌طور که قبلا هم اعلام شد، محدوده زاهدان-خاش  به طول 154 کیلومتر به عنوان قطعه‌ای از راه‌آهن چابهار-زاهدان در آستانه تکمیل است و در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

خط ریلی چابهار-زاهدان 640 کیلومتر است که به کارفرمایی دولت و با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در حال احداث است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا