اقتصاد

رشد 6.7 درصدی تولیدات صنایع بورسی در تیر ماه

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی روند تولیدات صنایع معمولا در گزارش های سه ماه یکبار بانک مرکزی باعنوان گزارش شاخص کارگاه های بزرگ صنعتی منتشر می شود اما این گزارش ها بازه های سه ماهه را روایت می کند و برای کسب اطلاع از شرایط در مدت زمان کوتاه تر، مانند دوره زمانی یک ماهه، امکان کسب اطلاعات نیست.

در همین راستا، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی و مرکز پژوهش های مجلس گزارش های ماهانه از وضعیت تولید صنایع را منتشر می کنند. یکی از تفاوت های این گزارش ها با گزارش بانک مرکزی، دامنه صنایع بزرگ است. در گزارش ماهانه این دو نهاد پژوهشی فقط صنایع بورسی مدنظر قرار می گیرد اما بانک مرکزی 2400 بنگاه صنعتی دارای 100 نفر کارکن و بیشتر را بررسی می کند. البته طبق بررسی آماری سال 1399، بالغ بر 59 درصد کل تولیدات صنعتی در صنایع بورسی رقم می خورد و بنابراین تغییرات سطح تولید صنایع بورسی می تواند منحنی تغییرات سطح تولید را نشان دهد.

براساس گزارش پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، تولید صنایع بورسی در تیر ماه نسبت به تیر ماه سال گذشته 6.7 درصد رشد داشته است. میزان تولیدات در سه ماهه منتهی به تیر ماه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 7.8 درصد و در 12 ماه منتهی به تیر ماه امسال 6.8 درصد رشد داشته است. براساس گزارش بانک مرکزی در طول سال 1401، شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی رشد 9.6 درصدی داشته است.

به گزارش فارس، بیشترین رشد در تیر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل مربوط به گروه محصولات فلزی با 44.4 درصد، ماشین آلات و تجهیزات با 30.2 درصد، خودرو و قطعات با 26.6 درصد، دستگاه های برقی با 17.2 درصد و صنایع دارویی با 16.2 درصد است. 

کمترین رشد هم مربوط به گروه لاستیک و پلاستیک با منفی 7.4 درصد، صنایع غذایی با منفی 7.9 درصد و صنایع شیمایی با منفی 3.9 درصد است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا