اقتصاد

رشد 37 درصدی صادرات فولاد ایران در 4 ماه‌

به گزارش خبرگزاری فارس انجمن فولاد ایران در تازه ترین گزارش خود وضعیت صادرات فولاد در 4 ماهه ابتدایی امسال را تشریح کرد. 

براساس این آمار صادرات تیرآهن در 4 ماهه ابتدایی امسال نسبت به 4 ماهه ابتدای سال گذشته 106.3 درصد رشد داشته و از 32 هزار تن سال گذشته به 66 هزار تن در سال جاری افزایش یافته است.  

همچنین صادرات میلگرد از 674 هزار تن در سال 1401 به 800 هزار تن در سال 1402 افزایش یافته است. 

 

 

این گزارش می افزاید: صادرات کل مقاطع طویل فولادی با رشد 25.3درصدی  از 740 هزار تن در چهار ماهه اول سال 1401 به 927 هزار تن در 4 ماهه اول امسال افزایش یافته است. 

صادرات اسلب نیز در 4 ماهه ابتدای سال گذشته 661 هزار تن بوده که در چهار ماهه اول امسال با رشد 31.3 درصد به 868 هزار تن افزایش یافته است. 

صادرات آهن اسفنجی در 4 ماهه اول سال گذشته 166 هزار تن بوده که با رشد 249.4 درصدی در 4 ماهه ابتدای امسال به 580 هزار تن افزایش یافته است.

براساس این گزارش صادرات فولاد میانی در 4 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24.9 درصد افزایش و همچنین صادرات بیلت و بلوم در چهار ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22.1 درصد افزایش داشته است. 

به گزارش فارس‌، انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ ، ششمین ماه سال جاری میلادی برابر با خرداد ماه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۱۷.۴ درصدی به ۳.۲ میلیون تن رسیده است.

در حالی که ۵ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در ماه ژوئن با کاهش تولید مواجه شده‌اند، ایران، چین، هند، آمریکا و روسیه افزایش تولید داشتند.

همچنین ایران بیشترین افزایش تولید و ترکیه بیشترین کاهش تولید را در ماه ژوئن ۲۰۲۳ به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.

در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.

ایران در ماه ژوئن ۲۰۲۳ برابر با خرداد ۱۴۰۲ جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان را حفظ کرده است.

پایان پیام/ 
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا