اقتصاد

رشد قابل توجه مبادلات تجاری چین و روسیه در 3 ماهه 2023

به گزارش گروه اقصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از روسیا الیوم، بر اساس داده‌های اداره اصلی گمرک چین، حجم مبادلات تجاری بین روسیه و چین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ با ۳۸.۷ درصد افزایش به ۵۳.۸۴۵ میلیارد دلار رسید.

در دوره تحت پوشش داده‌های اداره اصلی گمرک چین، این کشور کالاهایی به ارزش ۲۴.۰۷۳ میلیارد دلار به روسیه صادر کرد که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ میزان ۴۷.۱ درصد افزایش داشت، در حالی که واردات از روسیه ۳۲.۶ درصد افزایش یافت و به ۲۹.۷۷۲ میلیارد دلار رسید.

در ماه مارس گذشته نیز سطح مبادلات تجاری دو کشور به ۲۰ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار رسید که روسیه ۱۱ میلیارد و بیست میلیون دلار کالا به چین صادر کرد و ۹ میلیارد و ۴۴ میلیون دلار کالا از این کشور وارد کرد.

در پایان سال ۲۰۲۲، تجارت بین دو کشور ۲۹.۳ درصد افزایش یافته و به رکورد ۱۹۰.۲۷۱ میلیارد دلار رسیده بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین، قبلاً هدف خود را دو برابر کردن تجارت بین دو کشور از ۱۰۰ میلیارد در سال به ۲۰۰ میلیارد تا سال ۲۰۲۴ تعیین کرده بودند.

پس از نشست سران دو کشور چین و روسیه در پکن در ۴ فوریه ۲۰۲۲، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که رئیس جمهور چین هدف جدیدی را برای افزایش حجم تجارت به ۲۵۰ میلیارد دلار در سال تعیین کرده است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا