اقتصادبازار مالی

رشد خالص دارایی خارجی بانک مرکز‌ی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس نشست خبری رئیس‌کل بانک مرکزی امروز در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد.

آخرین نشست خبری در بانک مرکزی که با حضور ‌رئیس‌کل وقت برگزار شد، حدود 6 سال پیش و در اردیبهشت 96 بود.

در این برهه دولت تلاش کرده است به علت بروز نوسانات ارزی، پاسخگوی مردم باشد کما اینکه تا پیش از این کمتر رئیس‌کلی در بروز چنین نوسانات ارزی حاضر به برگزاری نشست خبری و پاسخگویی به رسانه‌ها بود.

در نشست خبری امروز، علی صالح‌آبادی اظهار داشت: ‌بانک مرکزی ارز حاصل از فروش نفت و گاز و میعانات و فرآورده را خریداری می‌کند در اختیار دولت قرار میدهد، این ارزها باید فروخته شود و ریال آن از ‌بازار جمع شود و در اختیار دولت قرار گیرد.

وی ادامه داد: در ماه‌ آبان 1401 نسبت به آبان 1400 رشد خالص داریی خارجی بانک مرکز‌ی 17.9 در‌صد بود و این نشان می‌دهد بانک مرکزی‌ در ‌فروش ارزهای ناشی از نفت در بازار موفق عمل کرده است.

رئیس‌‌کل بانک مرکزی اظهار کرد: ‌باید سیاست‌های پولی به گونه‌ای وضع شود که بازار با کسری نقدینگی مواجه نشود.

وی اظهار داشت: کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها مهم است، ما سقف را 1.5 تا 2.5 درصد، متنوع برای بانک‌ها در نظر گرفته‌ایم و برای بانک‌های قرض‌الحسنه سقف را ‌بیش از 4 درصد در نظر گرفته‌ایم؛ در گذشته این رقم برای بانک‌های تخصصی 2.5 درصد و برای بانک‌های دیگر 2 درصد فیکس بود اما الان بر اساس برنامه رشد نقدینگی برای هر بانک، متفاوت است؛‌ رشد خلق پول هر بانک هم در نظر گرفته شده است و در مورد بانک‌های تخطی‌کننده نسبت به سپرده قانونی آنها تصمیم‌گیری می‌شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی بیان کرد: تسهیلات تکلیفی بانک‌ها در مجلس تصویب شده است؛ ما عدد کلی را ‌لایحه پیشنهادی ذکر کردیم و فراتر از آن نباید تسهیلاتی در نظر بگیرند.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا