اقتصاد

دلیل رشد 63 درصدی قیمت مواد غذایی در سرزمین فراعنه

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، به نقل از بلومبرگ، تورم شهری در مصر به بیشترین میزان  از ماه جولای 2017 تاکنون رسیده است که در این میان افزایش قیمت مواد غذایی بیشترین تاثیر را داشته است البته رشد قیمت های مواد غذایی هم عمدتا متاثر از کاهش ا رزش پول این کشور بوده است.

بر اساس این گزارش شاخص قیمت مصرف کننده در ماه مارس به رقم 32.7 درصد رسید با اینکه نسبت به پیش بینی قبلی 31.9 درصد عدد پایین تری بود  اما به گفته کارشناسان همچنان در بیشترین حد خود قرار دارد.

گفته می شود رشد 62.9 درصدی تورم مواد غذایی و نیز نوشیدنی ها بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص مصرف کننده داشته است.

 بر اساس آمار آژانس های دولتی که امروز دوشنبه منتشر شد،  تورم ماهانه در این کشور 2.7 درصد رشد کرده که پیش از این در ماه فوریه عدد 6.5 درصد را هم  تجریه کرده بود.

این گزارش می نویسد در پشت پرده این افزایش قیمت ها، کاهش ارزش پوند این کشور هم نهفته است از سوی دیگر افزایش قیمت سوخت و افزایش تقاضا درماه رمضان هم از دیگر  علت های افزایش تورم در این کشور است.

همچنین مصر یکی از کشورهای عمده وارد کننده گندم و دیگر کالاهای اسای است که باکاهش ارزش پول این کشور هزینه های واردات بیشتر شده است. بنابراین نه تنها این کشور بلکه سایر کشورهایی که عمدتا وابسته به واردات هستند پس از جنگ اخیر روسیه و اوکراین در تامین کالاهای اساسی با مشکل مواجهند و هزینه های آنها بیشتری شده است.

بانک مرکزی این کشور در 30 مارس نرخ بهره را در این کشور 200 واحد برای مهار قیمت ها افزایش دادکه به بیشترین افزایش نرخ بهره سال لقب گرفت.

افزاش نرخ بهره و نبود راهکار فوری برای کشوری که با بحران مبادلات خارجی مواجه است به این مشکلات دامن زده است.

در این میان مصر به دنبال برنامه های بلند پروازانه برای مهار تورم و رفع موانع سرمایه گذاری های خارجی است و در نظر دارد که سهام حداقل 32 شرکت بزرگ را بفروشد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا