اقتصاد

داده‌نما از بودجه| معافیت مالیاتی حقوق ماهانه تا 7 میلیون تومان/ 104 هزار میلیارد تومان برای یارانه نان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، لایحه بودجه 1402 کل کشور که نشانگر پیش‌بینی درآمدها و هزینه‌های دولت در سال آینده است، بر اساس سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه و سند چشم‌انداز دولت تدوین شده است که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است از جمله ویژگی‌های لایحه بودجه سال آینده می‌توان به این نکته اشاره کرد که با وجود اینکه  درآمدهای مالیاتی در سال آینده به 838 هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد اما در عین حال نرخ مالیات برای شرکت‌های تولیدی 7 درصد نسبت به سال جاری کاهش خواهد یافت و بنابراین سیاست دولت این است که درآمد مالیاتی بیشتر از محل شناسایی پایه‌های جدید مالیاتی انجام شود و فشاری به پایه‌های موجود مالیات‌دهنده وارد نشود.

یکی دیگر از ویژگی‌های لایحه بودجه سال آینده این است که ضریب حقوق کارکنان دولت 20 درصد افزایش می‌یابد و با توجه به سیاست حمایت از جوانی جمعیت حق اولاد کارکنان 100 درصد و حق عائله‌مندی 50 درصد نسبت به سال جاری رشد می‌کند و حداقل حقوق کارکنان 7 میلیون تومان خواهد بود که تا این رقم درآمد افراد معاف از مالیات خواهد بود.

یکی دیگر از نکات مهم لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفتن 31 هزار میلیارد تومان برای تولید و اشتغال در کشور است که از طریق صندوق‌های عدالت و پیشرفت در استان‌ها اختصاص می‌یابد تا به این وسیله هدف عدالت‌محوری و آمایش سرزمین در کشور محقق شود. در راستای حمایت از معیشت و زندگی مردم و کاهش هزینه‌های نان مبلغ 104 هزار میلیارد تومان برای یارانه نان در نظر گرفته می‌شود و 69 هزار میلیارد تومان هم برای کاهش هزینه دارو اختصاص می‌یابد که این رقم غیر از رقم یارانه مستقیم و منابع بیمه سلامت برای مردم خواهد بود.

همچنین برای کشاورزان 3 هزار میلیارد تومان یارانه تأمین کود و نهاده‌های کشاورزی اختصاص می‌‌یابد و شرایط دسترسی کشاورزان به تسهیلات بانکی هم آسان‌تر می‌شود. بر اساس لایحه بودجه سال آینده برای فصل آب 35 هزار میلیارد تومان منابع برای طرح‌های مدیریت آب و کنترل آب‌های مرزی و همچنین یک هزار میلیارد تومان برای آب‌های ژرف اختصاص می‌یابد. دولت قصد دارد بودجه سال آینده شفاف باشد و منابع محدود دولت برای حل مشکلات اساسی کشور هزینه شود.

متن کامل داده‌نما (موشن‌گرافی) را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

 

موشن گرافی لایحه بودجه 1402

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا