اقتصاد

حراج 1558 میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی در بورس

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در هفتمین مرحله حراج اوراق، در مجموع هزار و 558 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی در بورس فروخته شد.

 بانک مرکزی طی هفته گذشته، هفتمین مرحله از حراج اوراق مالی اسلامی دولتی در سال 1402 را برگزار کرد. 

این اوراق توسط بانک مرکزی برای اجرای سیاست‌های اقتصادی و برنامه‌های دولت، منتشر می‌شود و توسط بانک‌های عامل قابل بازخرید است؛ ضمن اینکه بانک مرکزی اصل پول و سود آن را برای خریدار ضمانت می‌کند و همین عامل سبب اطمینان بیشتر برای تزریق دارایی می‌شود. 

در این مرحله از فروش اوراق، بانک مرکزی  هزار و 588 میلیارد تومان اوراق در بازار اولیه یعنی بورس به فروش رسانده است. نرخ بازده این اوراق از 24.60 درصد  تا 25.70 درصد بوده است. جزئیات این گزارش به شرح زیر است:

اوراق آراد فروخته شده در این مرحله، جهت تأمین نقدینگی مورد نیاز برای خرید کالاها و خدمات دستگاه های اجرایی موضوع اعتبارات هزینه‌ای و عمرانی مندرج در جدول شماره (۷) قانون بودجه سال 1402کل کشور با سررسید ۵ ساله، با نرخ سود سالانه و با مواعد پرداخت ۶ ماهه، منتشر و در فرابورس ایران عرضه شده است.

در مرحله اول این حراج، 13 هزار میلیارد تومان و در مرحله دوم نیز 5 هزار  و337 میلیارد تومان اوراق به فروش رفته بوده است. در مرحله سوم، چهارم، پنجم و ششم به ترتیب 871 میلیارد تومان، 1456 میلیارد تومان، 1580 میلیارد تومان و 2 هزار میلیارد تومان  اوراق توسط بانک مرکزی به فروش رسیده است.

مرحله هشتم فروش اوراق در بورس در تاریخ 28 شهریور انجام خواهد شد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا