اقتصادبازار کاردولتکسب و کارمشکلات مردم

گزارش نحوه تعیین حداقل حقوق کارگران در شورای عالی کار

علی‌حسین رعیتی فرد در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد آخرین خبرها از فرآیند تعیین حداقل مزد کارگران برای سال آینده، اظهار داشت: جلسات شورای عالی کار هر ماه برگزار می‌شود و این ماه هم در 29 آذر برگزار می‌شود.

وی در مورد اینکه چه زمانی کمیته‌های تخصصی تعیین مزد کارگران شکل می‌گیرد؟ گفت: طبق قانون تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده با حضور شرکای اجتماعی نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در شورای عالی کار سالی یک بار انجام می‌شود.

به گفته رعیتی‌فرد، علاوه بر تعیین حداقل مزد کارگران، مطالب دیگری نیز در دستورکار جلسات شورای عالی کار قرار می‌گیرد، از جمله تدوین آئین‌نامه‌ها و اصلاح آئین‌نامه‌های قدیمی مانند اصلاح آئین‌نامه ماده 153 قانون کار در دستورکار قرار دارد.

معاون روابط کار در مورد آئین‌نامه ماده 153 قانون کار گفت: این آئین‌نامه که در دهه 70 تدوین شده در مورد تشکیل تعاونی‌های کارگری در کارخانجات و مراکز تولید است و با همکاری شرکای اجتماعی کارگران و کارفرمایان و پیشنهادهای این گروه‌ها آئین‌نامه مزبور اصلاح و به روزرسانی می‌شود.

رعیتی‌فرد همچنین در مورد جلسات کمیته تخصصی مزد گفت: طبق قانون شورای عالی کار وظیفه دارد که حقوق و دستمزد کارگران را سالی یکبار تعیین کند و این وظیفه شورای عالی کار است. البته گزارش‌های مختلفی از مرکز آمار ایران مبنی بر هزینه‌های زندگی یک خانوار متوسط کارگری و گزارش‌های مرکز پژوهش‌های تأمین اجتماعی دریافت می‌شود و در جلسات شورای عالی کار در مورد نحوه تعیین حقوق و دستمزد کارگران گزارش اخیر مؤسسه پژوهش‌های عالی تأمین اجتماعی مورد بررسی و بازبینی قرار می‌گیرد.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا