اقتصاد

حجم آب ‌سدهای کشور 20 درصد افزایش یافت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، حجم آب موجود مخازن سدهای کشور به 24 میلیارد و 380 میلیون متر مکعب رسید و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش یافت.

بر اساس این آمار مجموع ورودی سدهای کشور از ابتدای سال آبی تاکنون برابر 28 میلیارد و 280 میلیون متر مکعب بود که نسبت به سال گذشته 36 درصد افزایش داشت.

همچنین خروجی سدهای کشور نیز از ابتدای سال آبی جاری تاکنون معادل 23 میلیارد و 80 میلیون متر مکعب بوده و نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش یافته است.

* افزایش سهم محیط زیست از حقابه سدهای کشور

در این راستا، سعید نبوی، کارشناس مدیریت منابع آب به خبرنگار فارس گفت: عمده افزایش خروجی سدها صرف تامین حقابه محیط زیست و همچنین تامین نیاز کشاورزان شده است.

* مرور آمار بارندگی کشور

به گزارش فارس، آمار رشد 20 درصد مخازن سدهای کشور در شرایطی به‌دست می‌آید که سال آبی جاری نسبت به سال گذشته 10 درصد بارش بیشتری را تجربه کرده است.

البته گسترده این بارش‌ها در سطح کشور متفاوت بوده و در حالی که 18 استان کشور بارش بیشتری نسبت به سال گذشته دریافت کرده‌اند، 12 استان باران کمتری نسبت به پارسال داشتند و یک استان نیز معادل سال گذشته دریافت باران داشته است.

با وجود افزایش متوسط بارش و ذخیره سدهای کشور، مدیریت مصرف آب از سوی مردم و کشاورزان می‌تواند به افزایش تاب‌آوری مخازن سدها و منابع آبی کشور ختم شود.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا