اقتصادبازرگانیدولتصنعت

جزئیات رشد تولید صنایع معدنی

سیف الله امیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره اقدامات وزارت صمت در یک سال گذشته در بخش صنایع معدنی، اظهار داشت: بعد از آغاز به کار دولت سیزدهم در شهریور‌ سال گذشته قیمت سیمان به شدت افزایش یافت به طوری که قیمت هر کیسه از این محصول به حدود 110 تا 115 هزار تومان رسید.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان داشت: اما با اقدامات انجام شده و عرضه سیمان در بورس کالا قیمت این محصول صنعتی به مرور کاهش یافت تا اینکه در هفته آخر شهریور امسال قیمت این کالا در بورس کالا به ازای هر کیسه 50 کیلوگرمی به 35 هزار تومان و به ازاء هر تن در بورس کالا به 600 هزار تومان رسید.

وی بیان داشت: با احتساب ارزش افزوده و هزینه‌های حمل و نقل به تناسب بعد مسافت اکنون هر بسته 50 کیلوگرمی سیمان با قیمتی حدود 48 تا 52 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد.

امیری اظهار داشت: در راستای شفاف سازی، وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داد تا همه محصولات تولیدی کارخانجات و واحدهای صنعتی در بورس کالا عرضه شود بنابراین با وجود نوسانات قیمت ارز و جنگ روسیه و اوکراین و مشکلات کشور، هم نیاز داخل تامین شد و هم صادرات برقرار بود.

مدیرکل دفتر صنایع وزارت صمت همچنین به افزایش تولید محصولات معدنی اشاره کرد و گفت: محصولاتی مانند فولاد خام، محصولات فولادی، آلومینیوم، کاشی و سرامیک، آهن اسفنجی در سال جاری نسبت به سال قبل به ترتیب 18 درصد، 11 درصد، 20 درصد، 9 درصد و 20 درصد افزایش تولید داشته است.

وی بیان داشت: البته به دلیل جنگ اوکراین و روسیه، مقداری صادرات این محصولات کند شد اما اکنون وضعیت صادرات خوب است و حتی هفته گذشته ای نامه ای به همه گمرکات کشور ارسال شد مبنی بر اینکه صادرات همه کالاها بدون دخالت وزارتخانه‌های دیگر انجام شود.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت بیان داشت: همچنین طبق مصوبه ستاد مقابله با تحریم، واردات طلا، نقره، پلاتین به صورت خام از مبادی رسمی گمرک بدون عوارض گمرکی انجام می‌شود و از مالیات عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده معاف است و واردات آن از نظر منشا ارز مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا