اقتصاد

جزئیاتی از تغییرات مصرف بنزین در 10 سال گذشته/ کسری روزانه 13 میلیون لیتر بنزین در سال جاری

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بررسی روند مصرف بنزین در کشور از سال 90 نشان می‌دهد که مصرف این فرآورده نفتی سالانه 6 درصد افزایش می‌یابد.

هر چند در سال 98 با اصلاح قیمت بنزین در آبان‌ماه و شیوع کرونا در بهمن، روند مصرف بنزین به شدت نزولی شد اما از سال 99 به بعد، رشد مصرف سالانه با اختلاف از روند 6 درصدی خود، افزایش چشمگیری یافت.

تصویر 1، میزان مصرف بنزین در سناریوی «عدم شیوع کرونا» و «حالت رخ‌داده» و همچنین نرخ رشد سالانه مصرف بنزین را نشان می‌دهد.

همانطور که مشاهده می‌شود، مصرف بنزین بعد از گذر از دوران کرونا در حال بازگشت به روندی است که اگر کرونا رخ نمی‌داد در آن وضعیت بود (به نزدیکی خط قرمز به سیاه توجه کنید).

تصویر 1

طبق تصویر، نرخ رشد بنزین در سال‌های 1400 و 1401 به ترتیب 14.9 و 19 درصد بوده است که نسبت به میانگین 6 درصد با اختلاف بیشتر بوده و حاکی از سرعت گرفتن مصرف بنزین برای رسیدن به حالت قبلی (نمودار سیاه‌رنگ) است.

طبق پیش‌بینی‌ها در سال جاری، میانگین مصرف بنزین به بیش از 118 میلیون لیتر در روز خواهد رسید، درحالی که تولید بنزین طبق گزارش مرکز مطالعات زنجیره ارزش حدود 105 میلیون لیتر در روز خواهد بود، این بدان معناست که در سال جاری دولت سیزدهم برای پاسخ به تقاضای داخلی مجبور به واردات روزانه حداقل 10 میلیون لیتر است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا