اقتصادانرژیدولتصنعت

تلاش دولت برای ثبت یک رکورد در صنعت فولاد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، 17 خرداد سال 1401 بود که انجمن فولاد در نامه‌ای خطاب به دولت از مسئله تامین برق طی تابستان سال 1401 ابراز نگرانی کرد، در بخشی از این نامه آمده بود، « با تداوم رویه سال گذشته، تقریباً تمام کارخانجات تولیدکننده فولاد به ویژه در بخش خصوصی حدود سه ماه تعطیل خواهند شد.»

برنامه‌ریزی دولت سیزدهم برای مدیریت مصرف برق صنایع

با وجود نگرانی شدید فولادی‌های از مسئله تامین برق در فصل تابستان به واسطه تجربه تلخ تابستان سال 1399 و سال 1400، دولت برای تامین برق فولادی‌ها برنامه‌ریزی گسترده‌ای را در دستور کار خود قرار داد. در همین راستا، طی گام ابتدایی وزارت نیرو به عنوان متولی برق کشور با وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی صنایع سلسله جلسات مفصلی را طراحی کرد و در این جلسات شرایط تامین برق متناسب با نیاز صنایع فولاد در دستور کار قرار گرفت.

پس از سلسله جلسات بخش‌های دولتی، نوبت به حضور بخش خصوصی فولاد کشور به نمایندگی انجمن فولاد به منظور هماهنگی بیشتر برای جلوگیری از توقف تولید بخش فولاد برگزار شد.

 

اذعان انجمن فولاد به تلاش دولت برای جلوگیری از افت تولید 

 در همین راستا، سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن فولاد، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، با اشاره به مسئله فولاد در فصل تابستان گفت:‌ متاسفانه دولت قبل بار محدودیت انرژی را به دوش صنعت فولاد گذاشت‌ اما در سال جاری با هماهنگی‌های شکل گرفته تلاش می‌کنیم که این موضوع مدیریت شود.»

دبیر انجمن فولاد در تشریح نتیجه جلسات برگزار شده با وزارت نیرو گفت: «تلاش وزارت نیرو برای حداقل کردن مشکلات ناشی از ناترازی تولید و مصرف برق به وضوح قابل مشاهده است که در قالب تفاهم با مشترکان صنعتی تبلور پیدا می‌کند و حتما به نتیجه مثبت‌تر نسبت به شرایط سال گذشته ختم می‌شود.»

با توجه به هماهنگی دولت و بخش خصوصی در مسئله مدیریت تامین انرژی فصل گرم در کنار اقدامات گسترده به منظور توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور سبب شد تا رکوردهای قابل توجهی از تولید فولاد طی سه ماه فصل گرم به ثبت برسد.

رشد قابل توجه فولاد ایران در میان 10 کشور برتر تولیدکننده دنیا

 بر این مبنا بررسی آمار انجمن جهانی فولاد طی سه ماه اخیر بیانگر آن است که تولید فولاد کشور در تیر، مرداد و شهریور سال 1401 به ترتیب 34.1، 64.7 و 26.7 درصد افزایش را تجربه کرده است و به 2.7 میلیون تن در ماه رسیده است.

ای در حالیست که طی مدت مذکور در کشورهای برتر تولیدکنندگان فولاد اتفاق دیگری رخ داده است. برای مثال تولید فولاد در ترکیه در بازه زمانی مذکور یعنی تیر، مرداد و شهریور سال 1401 به ترتیب سقوط آزاد 20.7، 21 و 19.4 درصدی را تجربه کرده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد، طی تابستان سال 1401، با مدیریت مشترک وزارت‌خانه‌های دولت شاهد افزایش تولید فولاد به رقم کاهش جهانی شاخص تولید در بین 10 کشور برتر تولیدکننده بودیم.

 

ناترازی انرژی در ایران مدیریت شد اما در اروپا صنعت فولاد ‌به اغما رفت

به گزارش فارس، در حالی مدیریت تامین انرژی در فصل گرم در ایران به افزایش تولید ختم شد که بحران انرژی اروپا سبب شده تا طی ماه سپتامبر 2022 شاهد افت 16.7 درصدی تولید فولاد در 27 کشور اتحادیه اروپا باشیم.

از سوی دیگر تولید فولاد در سایر کشورهای اروپا از جمله انگلیس در سپتامبر 2022 نسبت به مدت مشابه سال گذشته سقوط 18.6 درصدی را تجربه کرده است.

در این راستا، افت تولید رخ داده در یک ماه گذشته در کشورهای اروپایی به 2.9 میلیون تن می‌‌ر‌سد که با فرض ارزش 600 دلاری به ازای هر تن، ضرر ثبت شده برای اروپا ناشی از بحران گاز به رقم 1.74 میلیارد دلار می‌رسد.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا