اقتصاداقتصاد سیاسیانرژیبازار کار

ثبت بیشترین رشد هفتگی قیمت طلای سیاه

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، امروز در بازارهای جهانی، قیمت نفت خام به دلیل نگرانی از عواقب افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا، کاهشی شد، اما همچنان بزرگترین رشد هفتگی 10 هفته اخیر خود را ثبت کرد.

افزایش قیمت نفت در این هفته متاثر از کاهش عرضه نفت به بازار از سوی اوپک و روسیه بود همچنین امیدواری بازار به افزایش تقاضا از سوی چین به دلیل بهبود اوضاع کرونا و اقتصاد چین بیشتر شده است.

امروز قیمت نفت خام برنت با 1.8 دلار کاهش معادل 2.2 درصد به قیمت 79 دلار و 41 سنت به فروش رفت نفت وست تگزاش آمریکا هم کاهش 1.87 دلار معادل 2.5 درصد افت داشت و هر بشکه از این نوع نفت به قیمت 74 دلار و 24 سنت به فروش رفت.

بر اساس این گزارش امروز هر دو شاخص نفتی 2 درصد کاهش را نسبت به جلسات پیشین ثبت کردند که تقویت دلار و افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اروپا بیشترین تاثیر را داشت.

بانک مرکزی اروپا روز گذشته نیم درصد هم به افزایش های قبلی خود اضافه کرده و نرخ بهره را در این حوزه به 3.5 درصد اضافه کرد که نهمین افزایش از ابتدای سال جاری است.

بانک مرکزی اروپا در واقع سیاست فدرال رزرو آمریکا را برای مهار تورم ادامه می دهد اما نهادهای بین المللی می گویند سیاست درستی نیست و آمریکا و اروپا را همین سیاست به رکود اقتصادی خواهد برد.

پیش بینی شده است که انگلیس در اواخر سال 2023 و آمریکا هم در بهار سال آینده وارد رکود شود.

کارشناسان می گویند اینکه اروپا سیاست شکست خورده آمریکا برای افزایش نرخ بهره را به کار میگیرد کاملا اشتباه است زیرا در واقع ساختارهای اقتصادی اروپا کاملا متفاوت آمریکا است،آنچه اقتصاد اروپا را اکنون تحت تاثیر قرار داده انرژی و غذا است اما این مشکل در آمریکا به وضعیت کار بر می‌گردد.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا