اقتصاد

تثبیت نرخ نیما در کوتاه‌مدت باعث کاهش نرخ ارز می‌شود/ فرزین به دنبال استقلال بانک مرکزی باشد

کامران ندری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره شرایط جدید ارزی کشور اظهار داشت: تثبیت نرخ نیمایی با رقم 28 هزار و 500 تومان از سوی رئیس جدید بانک مرکزی تصریح کرد: اعلام این  خبر در شرایط فعلی و در آغاز راه برای آقای فرزین می تواند در کوتاه مدت سبب تثبیت نرخ ارز و کاهش آن شود. اما در صورتی که روند سیاست گذاری ارز تغییر نکند، این اثر هم از بین می رود.

عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: امیدوارم رئیس کل جدید بانک مرکزی این رقم را بدون بررسی در خصوص تبعات آتی آن اعلام نکرده باشد، هرچند هیچ سیاستی در حوزه بانکی و پولی بدون اقناع اذهان ارکان اصلی در این حوزه به بار نمی ‌نشیند.

این اقتصاددان تاکید کرد: باید دید رئیس جدید بانک مرکزی با چه میزان برخورداری از استقلال رأی خواهد توانست سیاست‌ها و برنامه‌ ریزی‌های خود را در کشور پیاده کند. امیدوارم فرزین با ثبات رأی در اجرای سیاست‌های خود بتواند با برنامه‌ریزی‌های صحیح و اقناعی خود، مجلس و دولت و را برای اجرای سیاست‌های خود قانع کند.

ندری افزود: بانک مرکزی در دو حوزه سیاست‌گذاری پولی و سلامت بانک‌ها با چالش‌های متعددی مواجه است و باید در ارتباط دولت با بانک‌ها، رشد نقدینگی، نرخ‌های بهره‌ای دستوری تغییراتی را اِعمال کند تا حدودی اوضاع را تحت کنترل خود درآورد، چراکه در حال حاضر بانک‌ها با گرفتاری‌های نقدینگی فراوانی مواجه هستند و این شامل بخش مهمی از اقتصاد است.

وی با اشاره به تورم در کشور تصریح کرد: هرچند مشکل فعلی و در راس همه امور مساله تورم است که باید برای مهار آن راهکاری مناسب ارائه داد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا