اقتصاد

بانک جهانی: امسال 70 درصد کشورها اقتصاد ضعیف‌تر از پارسال خواهند داشت

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصاد جهانی در سال 2023 نسبت به سال 2022 کاهش داشته و از 3.1 درصد به 2.1 درصد افت کند.

آیهان کاس، جانشین اقتصاددان ارشد در بانک جهانی در یک مصاحبه اعلام کرد در سال جاری 2023 تعداد 70 درصد کشورهای جهان رشد اقتصادی پایین تری نسبت به سال گذشته خواهند داشت.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی در کشورهای نوظهور هم کاهشی خواهد شد، گفت: رشد اقتصادی در این کشورها از 4 به 3 درصد افت می کند.

این اقتصاددان تاکید کرد که عوامل تشدید تورم و کاهش رشد اقتصادی در سال جاری هم همچنان پابرجاست و مشکلات اقتصاد جهان هنوز برطرف نشده است.

به گفته این مسئول بانک  جهانی، افزایش نرخ بهره در کشورها که برای مقابله با تورم انجام شد، به اعتماد عمومی مردم آسیب زد و آهنگ تجارت را بین کشورها کندتر کرد.

وی درباره دلایل کاهش رشد اقتصادی  گفت: سیاست های سختگیرانه مالی که طی 18 ماه گذشته در کشورها انجام شد که با افزایش نرخ بهره و به قیمت کاهش تورم در واقع مانع از رشد اقتصادی شدند.

علاوه بر آن و جنگ روسیه و اوکراین چشم انداز نامناسبی را پیش روی اقتصاد جهان ترسیم کرد و کاهش سرمایه گذاری را سبب شده است.

این اقتصاددان با بیان اینکه رشد اقتصادی کشورها حداقل برای حذف فقر ضروری است، گفت:‌ 30 درصد کشورها فقیر تا پایان سال 2024 نمی‌توانند به سطح سرانه درآمدی که تا سال 2019 داشتند برسند.

وی به عنوان  راهکار تاکید کرد که کشورها باید سرمایه‌گذاری در بخش های اقتصادی را افزایش دهند و درباره مشکلات تغییرات آب وهوایی هم  چاره اندیشی کنند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا