اقتصاد

بازدهی نیروگاه‌های کشور در سال 1401 افزایش یافت

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازدهی عملیاتی واحدهای نیروگاهی کشور بر مبنای مصرف سوخت و تولید برق در سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش 0.1 درصدی به 39.1 درصد رسید.

این افزایش راندمان در شرایطی رقم می‌خورد که اگر گاز طبیعی مطابق روال سال گذشته تامین می‌شد و سهم سوخت مایع در سبد سوخت واحدهای نیروگاهی کشور به دلیل ناتوانی در تامین گاز طبیعی اضافه نمی‌شد، این راندمان 70 درصد بیش از میزان عملیاتی رشد می‌کرد و با افزایش 0.17 درصدی به 39.17 درصد می‌رسید.

بر اساس گزارشات مدیریت شبکه برق، ارتقای توان واحدهای نیروگاهی در کنار افزایش 1316 مگاواتی واحدهای بخار نیروگاه‌های سیکل‌ترکیبی از جمله عوامل رشد بازدهی واحدهای نیروگاهی بوده است.

* مازوت ترمز افزایش بازدهی نیروگاه‌ها را کشید

از سوی دیگر، در شرایطی که واحدهای نیروگاهی کشور در سال 1401 به جای مصرف مازوت از سایر سوخت‌‌های مایع یا گاز طبیعی استفاده می‌شد، بازدهی واحدهای نیروگاهی با رشد 450 درصدی نسبت به وضعیت فعلی به عدد 39.55 درصد می‌رسید.

افزایش مصرف سوخت مایع و مازوت زمینه کاهش راندمان واحدهای نیروگاهی در کشور را ایجاد کرده و همین مسئله سبب شده است بازدهی واحدهای نیروگاهی در سال 1401 نسبت به سال 1400 بیش از 0.1 درصد رشد نکند.

همچنین مطابق سند راهبردی انرژی کشور، بازدهی واحدهای نیروگاهی کشور تا سال 1410 باید از 40 درصد فراتر رود.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا