آمریکااقتصادبازار مالی

بازار نفت در انتظار تصمیم اوپک

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، در معاملات امروز در آستانه نشست تولیدکنندگان اوپک پلاس که قرار است در مورد کاهش تولید گفتگو کنند، قیمت نفت اندکی تغییر کرد. قیمت نفت دیروز بیش از 3 درصد رشد را ثبت کرده بود.

هر بشکه نفت برنت با 7 سنت افزایش 91.87 دلار فروخته شد. این نوع نفت روز گذشته افزایش 2 دلار و 94 سنتی را ثبت کرده بود.

نفت خام آمریکا نیز با 3 سنت کاهش 86.49 دلار معامله شد. WTI روز گذشته 2 دلار و 89 دلار افزایش یافته بود.

به گفته منابع آگاه، سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) و هم پیمانانش موسوم به اوپک پلاس، ساعات پایانی امروز در وین گرد هم جمع می شوند تا در مورد کاهش تولید بیش از 2 میلیون بشکه در روز گفت و گو کنند.

به نوشته این گزارش، این بزرگ ترین کاهش اوپک پلاس پس از شیوع کرونا به شمار می رود. این گروه در سال 2020 پس از همه گیری کرونا میزان تولید خود را به رقم بی سابقه ای کاهش داد زیرا تقاضا در آن به شدت کاهش یافته بود.

استفان اینس، تحلیلگر بازار گفت: « در آستانه گردهمایی اوپک، مقداری برداشت سود و کاهش خطر پذیری در بازار وجود دارد.»

منابع آگاه به به رویترز گفته اند، آمریکا به اعضای اوپک پلاس فشار می آورد تا از کاهش تولید خودداری کنند زیرا جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به دنبال این است تا از افزایش بیشتر قیمت بنزین در کشورش جلوگیری کند.

رویترز مدعی است که تاثیر واقعی این کاهش عرضه، محدود خواهد بود زیرا در حال حاضر چندین کشور عضو اوپک پلاس کمتر از سهمیه خود تولید انجام می دهند.

در ماه آگوست، گروه اوپک پلاس 3.58 میلیون بشکه در روز از هدف سهمیه خود عقب ماند.

تحلیلگران «ای ان زد ریسرچ» در یادداشتی نوشتند: «با این حال، توافق بر سر یک کاهش تولید بزرگ می تواند یک پیام قوی داشته باشد که این گروه برای تقویت بازار مصمم است.»

در ادامه یادداشت آنها آمده است: «این امر به میزان چشمگیری بازار را با کمی عرضه مواجه خواهد کرد.»

به گفته منابع بازار که به آمار موسسه امریکن پترولیوم که دیروز منتشر شد استناد می کنند، ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به 30 سپتامبر حدود 1.8 میلیون بشکه کاهش یافته است.

علت محدود شدن قیمت نفت در معاملات امروز، تقویت ارزش دلار است که قیمت نفت را برای خریداران ارزهای دیگر گران می سازد و سبب کاهش تقاضا می شود.

گروه اوپک پلاس که از اعضای اوپک و هم پیمانانش نظیر روسیه تشکیل شده است، در سال 2020 به علت کاهش تقاضا تصمیم گرفتند تا میزان تولید خود را با هدف تقویت قیمت نفت و متعادل کردن بازار به رقم بی سابقه 10 میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

با بهبود تقاضا، این گروه به تدریج شروع به افزایش تولید کردند اما از ماه گذشته با توجه به کاهش قیمت نفت دوباره اندکی از میزان تولید خود کم کردند.

این گروه توافق کرده بودند در ماه سپتامبر 100 هزار بشکه در روز از تولید خود کم کنند اما به نظر می رسد برای ماه اکتبر رقمی بالاتر را مد نظر دارند. منابع آگاه در ابتدا رقم یک میلیون بشکه را مطرح کرده بودند که اکنون صحبت از 2 میلیون بشکه شده است.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا