اقتصاد

ایران استوار؛ 44 سال افتخار|‌ ایران بیست‌‌‌ودومین قدرت تجاری دریایی جهان‌/ ناوگان کشتیرانی ایران بزرگتراز 3 کشور صنعتی‌

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، جدیدترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) از قرار داشتن ایران در میان 22 قدرت بزرگ تجاری دریایی جهان خبر داده است.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی از وضعیت صنعت حمل ‌ونقل دریایی جهان، ایران به لحاظ ظرفیت حمل بار دریایی در رتبه 22 جهان قرار گرفته است و چندین سال است که این جایگاه در اختیار دارد.

بر اساس برآوردهای آنکتاد، ظرفیت تجارت دریایی ایران از فرانسه، ایتالیا و کانادا که از کشورهای عضو گروه 7 و کشورهای صنعتی هستند و همچنین کشورهایی مانند عربستان، برزیل، قطر و مالزی بیشتر است.

* ظرفیت 19.5 هزار تنی حمل بار ایران

در این گزارش تعداد کل کشتی‌های جمهوری اسلامی ایران‌‌ 255 فروند اعلام شده است که بر این اساس، یک فروند کشتی به ناوگان کشتی‌های ایران در سال 2022 اضافه شده است، 8 فروند کشتی نیز در سال 2021 به ناوگان دریایی تجاری ایران اضافه شده بود.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین‌المللی، ظرفیت حمل بار ناوگان کشتیرانی ایران در سال 2022 به بیش از 19 میلیون 411 هزار تن رسیده است.

همچنین سهم ایران از کل ظرفیت حمل بار در دریا در جهان 0.89 درصد برآورده شده است.

* کاهش رشد تجارت دریایی جهان

تجارت دریایی که در سال 2021 تازه از رکود کرونا بهبود یافته و به رشد 3.2 درصدی رسیده بود، در سال 2022 تحت تاثیر رکود در جهان تنها 1.4 درصد رشد داشته است.

به گزارش آنکتاد، یونان از نظر ظرفیت حمل بار، بزرگ‌ ترین ناوگان دریایی جهان را در اختیار دارد. چین در جایگاه دوم و ژاپن در رتبه سوم قرار دارند. سنگاپور، هنگ‌کنگ، کره جنوبی، آلمان در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا