اقتصادبازار کاربازار مالیدولتشهریصنعت

ایجاد 650 شغل برای مشاغل خانگی

محمود کریمی بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه امسال 3 هزار میلیارد تومان برای مشاغل خانگی اختصاص یافته است، اظهار داشت: امیدواریم تا پایان سال این رقم به 5 هزار میلیارد تومان افزایش یابد و برای سال آینده پیشنهاد می‌دهیم 10 هزار میلیارد تومان برای مشاغل خانگی اختصاص پیدا کند.

وی ادامه داد: 95 درصد مجوزهای مشاغل خانگی ثبت‌محور و بدون مجوز است به‌گونه‌ای که در یک سال گذشته 130 هزار فقره مجوز کسب و کار صادر شده و از اول سال جاری تا کنون 70 هزار مجوز صادر شده است.

معاون اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه 650 شغل برای مشاغل خانگی ثبت شده است، گفت: مهمترین رشته‌هایی که مورد تقاضای مردم است در زمینه فرش و صنایع دستی است.

کریمی‌بیرانوند همچنین در مورد مشاغل ایجاد شده در کشور گفت:‌ بر اساس آنچه در سامانه‌ها ثبت شده است از ابتدای سال تاکنون 750 هزار فرصت شغلی در کشور توسط دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده و در طرح جامع نظام پایش مشاغل ایجادی مورد نظارت قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد: بر اساس آنچه دولت وعده داده قرار است از اول دولت تا پایان امسال یک میلیون و 850 هزار شغل ایجاد شود که در نیمه دوم سال گذشته 650 هزار شغل ایجاد شد امسال هم تا کنون 60 درصد از تعهدات ایجاد شده محقق شده است.

وی گفت: امسال قرار است یک میلیون و 212 شغل ایجاد شود که تا کنون 750 هزار شغل ایجاد شده یعنی 60 درصد تعهد محقق شده است.

به گفته کریمی‌بیرانوند از ابتدای سال تا کنون 50 هزار فرصت شغلی در زمینه فرش در کشور ایجاد شده است.

به گفته معاون وزیر تعاون قرار است در چهار سال دولت سیزدهم به جایگاه 15 درصدی سهم مشاغل خانگی از اشتغال کشور برسیم. این سهم در اکثر کشورها 20 درصد است.

وی مهمترین مانع برای ایجاد مشاغل خانگی را کمبود اطلاعات عنوان کرد اما در عین حال گفت:‌ مشاغل خانگی کم‌هزینه،‌ آسان، پرسرعت و اشتغال‌زا است. البته به این معنا نیست که هر کس مجوز مشاغل خانگی گرفت وام بدهیم.

ساماندهی دستفروش‌ها تا پایان سال

وی همچنین در مورد ساماندهی دستفروش‌ها بیان کرد: این مسأله مربوط به چند وزارتخانه مانند وزارت کشور، اقتصاد، کار و سازمان شهرداری‌ها است که از جمله وزارت صنعت در بخش اصناف است خدمات دستفروشان به زیرمجموعه صنوف برمی‌گردد و در یک سال گذشته چندین بار برای ساماندهی دستفروشان اقدام کرده‌ایم.

کریمی‌بیرانوند اظهار کرد:‌ البته دستفروشی خود‌به‌خود یک شغل است و بعضا درآمد خوبی هم دارد اما باید چارچوب داشته باشد فعلا دستفروشی رسمیت پیدا نکره است و امیدواریم تا آخر سال در قالب طرح بین وزارتخانه پدیده دستفروشی را بتوانیم به رسمیت بشناسیم و ساماندهی کنیم.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا