اقتصاد

اقتصاددان بین‌المللی: تحریم‌ها علیه روسیه با نتیجه معکوس اروپا را به رکود کشاند

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، «رشید ساری» اقتصاددان بین‌المللی اهل کشور مغرب، گفت که اتحادیه اروپا در دستیابی به اهدافی که به خاطر آن تحریم‌ها علیه روسیه وضع کرده است، ناکام مانده است.

اتحادیه اروپا روز جمعه یازدهمین بسته تحریمی خود علیه روسیه را در حالی تصویب کرد که بسیاری از اقتصاددانان تایید کردند که این اروپاست که بهای تحریم‌ها را می‌پردازد تا جایی که معیشت شهروندان در کشورهای اروپایی را  به طور بی سابقه‌ای تحت تاثیر قرار داده است.

اقتصاددان مغربی در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفت: مجموعه تلاش‌های اتحادیه اروپا و آمریکا در کاهش ارزش روبل و تحمیل تحریم‌های همه جانبه روسیه برای تسلیم کردن این کشور موفقیت آمیز نبوده است.

وی ادامه داد: تلاش دوم اتحادیه اروپا با هدف کاهش درآمدهای نفتی و گازی از طریق فرآیند تعیین سقف قیمتی بر گاز روسیه نیز موفقیت آمیز نبود.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: آنچه اکنون اتحادیه اروپا به دنبال آن است توهمی بیش نیست، زیرا با توجه به وجود بلوک‌های جدید در سطح جهانی این بلوک‌ها کنترل زیادی بر صحنه پیدا کرده‌اند و وزن اقتصادی خود را دارند که در تلاش بسیاری از کشورهای عربی برای انعقاد قراردادهای اقتصادی با روسیه و بلوک‌های جدید از جمله مصر، عربستان سعودی، امارات و الجزایر نمود دارد.

وی تاکید کرد: پافشاری اتحادیه اروپا بر تحریم‌های اقتصادی انزوای آن  و نه روسیه را افزایش می‌دهد، زیرا در سایه بحران‌های اقتصادی زیادی که اتحادیه اروپا از آن رنج می‌برد، روسیه  روابط خود را با منطقه و آفریقا تقویت کرده است.

ساری گفت: نرخ تورم در اتحادیه اروپا در سال جاری به طور کلی بیش از ۶.۱ درصد است، در حالی که این نرخ‌ها در کشورهای اتحادیه اروپا به صورت جداگانه متفاوت است و پیش بینی می‌شود، نرخ رشد در اروپا به ۱.۴ درصد کاهش یابد در حالی که در سال ۲۰۲۲ در ۳.۵ درصد تثبیت شده بود و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۴ شاهد نرخ فاجعه بار ۰.۸٪ یعنی کمتر از ۱٪. باشیم.

این کارشناس مغربی تصریح کرد: منطقه یورو با توجه به نرخ رشد و تورم در آنجا، برخلاف نرخ رشد بالای کشورهای عربی و چین، به سمت مرحله رکود پیش می‌رود.

شورای اتحادیه اروپا دیروز یازدهمین بسته تحریمی علیه روسیه را تصویب تا محدودیت‌های جدید شامل تعدادی از رسانه‌ها و ممنوعیت صادرات کالاها از این کشور شود.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا