اقتصادانرژیبازرگانی

افزایش نزدیک به 2 دلار قیمت نفت خام بعد از هشدار روسیه

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت خام به دلیل نگرانی از کاهش عرضه نفت روسیه به بازارهای جهانی افزایش یافت.

به گزارش رویترز روسیه در واکنش به اقدامات اروپایی‌ها اعلام کرده که عرضه نفت را حداقل 7 درصد کاهش خواهد داد و این باعث موج شدیدی از نگرانی‌ها درباره کاهش عرضه به بازار شده و قیمت را افزایش داده است.

امروز نفت‌خام برنت 1 دلار و 79 سنت در لحظه خبر انتشار داشت و هر بشکه از این نفت به قیمت 82 دلار و 77 سنت معامله شد.

نفت وست‌تگزاس آمریکا هم امروز روند افزایشی داشت و هر بشکه با 1 دلار و 76 سنت افزایش به قیمت 79 دلار و 25 سنت معامله شد.

بر اساس این گزارش، طوفان‌های شدید آمریکا تا حدودی مانع افزایش شدید قیمت نفت‌خام شده است. وجود طوفان‌های شدید در آمریکا منجر به لغو شدن هزاران پرواز در این کشور شده و تا حدود زیادی روی تقاضای فرآورده‌های نفتی تأثیر گذاشته است.

همچنین بر اساس اعلام تجار و نیز محاسبات رویترز احتمالا میزان صادرات نفت بالتیک روسیه در ماه دسامبر 20 درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته باشد.

این اقدام پس از برنامه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و G7 برای تحریم نفت روسیه و اعمال سقف قیمتی به آن ایجاد شده است. علاوه بر آن روسیه اعلام کرده است که در واکنش به اعمال سقف قیمتی از سوی اروپا صادرات نفت خام خود را 7 درصد در اوایل سال 2023 کاهش خواهد داد.

بر اساس گزارش‌ها بیش از 4400 پرواز در آمریکا طی دو روز گذشته به دلیل طوفان‌های شدید زمستانی در مناطق این کشور لغو شده است و همزمانی آن با تعطیلات و مسافرت‌های فصلی مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده و البته پیش‌بینی شده که شدت این طوفان‌ها و تعداد لغو پروازها بیشتر شود.

قیمت نفت که در روز پنج‌شنبه به دلیل لغو پروازهای هواپیما در آمریکا که باعث کاهش تقاضا می‌شد پایین آمده بود امروز جمعه با خبر روسیه مبنی بر کاهش دادن عرضه نفت خام به بازارهای جهانی نزدیک به دو دلار رشد کرد.

Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا